30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPİAŞ, Elektrik Piyasası’nda Yeri Veriler Yayımlamaya Başladı!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ), Şeffaflık Platformu’nda yeni veriler yayımlamaya başladı.

EPİAŞ, enerji piyasalarında katılımcıların bilgiye zamanında, doğru ve eşit bir şekilde ulaşması, adil, sürdürülebilir ve öngörülebilir bir piyasa ortamının tesis edilmesi için Şeffaflık Platformu’nda yeni veriler yayımlamaya başladığını duyurdu.

EPİAŞ artık enterkonnekte elektrik şebekesi ile dış ülkelerle olan elektrik alım-satım, arz-talep, hat kapasiteleri bilgilerini de paylaşıyor.

EPİAŞ tarafından yapılan açıklamada şunlar belirtildi:

“Şirketimiz tarafından Şeffaflık Platformu işletilmekte ve geliştirilmektedir. Elektrik ve Doğal Gaz Piyasalarına ilişkin verilerin yer aldığı platformda Üretim, İletim, Tüketim, Piyasalar, Doğal Gaz, Barajlara ait veriler katılımcılarımızın ve kamuoyunun kullanımına sunulmakta ve Kurul Kararına istinaden yeni veriler eklenmeye devam edilmektedir.

Bu kapsamda aşağıda yer alan veriler Şeffaflık Platformu’na eklenmiştir:

  • Enterkonneksiyon Kapasitesine İlişkin;
    • Yıllık Tahminler
    • Aylık Tahminler
  • Hat Kapasiteleri
  • Kapasite Talepleri

Şeffaflık Platformuna https://seffaflik.epias.com.tr/transparency/ adresinden erişebilirsiniz.

Verilere ilişkin her türlü soru, talep ve önerilerinizi seffaflik@epias.com.tr adresine; web servisler ile ilgili her türlü soru, talep ve önerilerinizi ise apideveloperportal@epias.com.tr e-posta adresine gönderebilirsiniz.”

Aylık Tahminler verileri için tıklayınız.

Yıllık Tahminler verileri için tıklayınız.

Hat Kapasiteleri verileri için tıklayınız.

Kapasite Talepleri verileri için tıklayınız.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

1 Yorum

  • Mustafa Haldun Sezer dedi ki:

    Enerji iletim hatlarının teknik özellikleri GIL olarak adlandırılan gaz izolasyonlu tiplere dönüştürülerek daha çağdaş, daha güvenli ve daha esnek bir hale getirilmesi konusunda çalışmalar yapılıyor ise; dip not olarak enerji portalında sunulursa, kanımca genç elektrik ve enerji mühendislerine konular daha albenili ve cazip hale getirilebilir. Bu sayede örnek olarak iletim hatlarının farklı evredeki hatları arasında geometrik mesafe daha azaltılmış ve istenir ise bir önceki geometrik boyutlarda, %30 ile %35 kapasite artışları sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.