30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Epiaş 3. Şeffaflık Çalıştayında “Doğalgaz Piyasasını nisan ayına yetiştirme hedefleniyor”

“Doğalgaz Piyasasını nisan ayına yetiştirme hedefleniyor” Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) 3. Şeffaflık Çalıştayının Hedefi Açıklandı.

Genel Müdürü Mustafa Kayırıcı, Türkiye’de bir doğalgaz piyasası kurma çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Doğalgaz Piyasasını nisan ayına yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) Genel Müdürü Mustafa Kayırıcı, Türkiye’de bir doğalgaz piyasası kurma çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Doğalgaz Piyasasını nisan ayına yetiştirmeyi hedefliyoruz. Doğalgaz piyasasının açılmasından sonra 2019 içinde Çevresel Piyasalardan Yeşil Sertifika Mekanizmasını devreye almayı planlıyoruz.” dedi.

EPİAŞ 3. Şeffaflık Çalıştayı’nın açılışında konuşan Kayırıcı, serbest piyasaların en temel prensiplerinden biri olan şeffaflığın, yatırımcıların doğru kararlar alabilmesi, ticaret yapanların pozisyonlarını piyasa koşullarına uygun olarak belirleyebilmesi, adil ve sürdürülebilir bir piyasa ortamının oluşturulabilmesi açısından hayati öneme sahip olduğunu söyledi.

Şeffaf ve güvenilir bir piyasa ortamının sağlanmasının, paydaşların doğru zamanda, eşit düzeyde, yeterli bilgiye erişebilmesinin piyasa kurallarının doğru ve eksiksiz tanımlanmasıyla mümkün olacağını belirten Kayırıcı, “Bu sayede oluşan güven ortamında piyasaya olan ilginin, dolayısıyla ticaret hacminin artması, buna bağlı olarak daha derinlikli piyasaların oluşması beklenebilir. Ancak altını çizmek isterim ki, böyle bir piyasa yapısı için şeffaflığın tek başına yeterli olmayacağı açıktır. Likit bir piyasa için gerekli diğer bileşenlerin yerine getirilmesi için de kamu ve özel sektör paydaşlarının, üzerlerine düşen vazifeyi el birliğiyle yerine getirmelerine ihtiyaç duyulmaktadır.” diye konuştu.

Kayırıcı, EPİAŞ bünyesinde ilk şeffaflık çalışmalarına 2015’in eylül ayında başladıklarını ve öncelikle Avrupa ve dünyadaki borsaların platformlarını incelediklerini, hangi verilerin hangi platforma nasıl yayımlandığını belirlediklerini anlattı.

Daha sonra, EPİAŞ veri tabanı ve Türkiye’de enerji sektörüyle ilişkili veri yayımlayan kurumları incelediklerini ve dernekler vasıtasıyla tüm katılımcılardan verileri topladıklarını anımsatan Kayırıcı, böylece ilk Şeffaflık Çalıştayı’nı da 2015’te düzenlediklerini aktardı.

Doğalgaz Piyasası nisan ayında

EPİAŞ olarak sürekli geliştirdikleri platformun yakın zamanda mobil uygulamasını da katılımcıların kullanımına sunacaklarını ifade eden Kayırıcı, “2018 yılı içinde açmayı planladığımız Doğalgaz Piyasası çalışmalarımız hızla devam ediyor. Doğalgaz piyasasını nisan ayına yetiştirmeyi hedefliyoruz. Dolayısıyla şu ana kadar ağırlıklı olarak tartıştığımız konulara önümüzdeki çalıştaydalarda doğalgaz piyasasında şeffaflığa ilişkin konuların da eklenmesini ve böylece çalıştayımızın enerji sektörünü daha çok kapsayıcı bir konuma gelmesini temenni ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Kayırıcı, EUROPEX’in geçen hafta yapılan Çevresel Piyasalar Çalışma Grubu Başkanlığına, EPİAŞ çalışanlarından Derya Erbay’ın getirildiğini belirterek, “Doğalgaz Piyasasının açılmasından sonra 2019 içinde Çevresel Piyasalardan Yeşil Sertifika Mekanizmasını devreye almayı hedefliyoruz.” dedi.

Ayrıca, dünya enerji piyasalarındaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurgulayan Kayırıcı, üyesi oldukları Dünya Enerji Borsaları Birliği (APEX) ve Avrupa Enerji Borsaları Birliği (EUROPEX) ile yakın ilişki içinde olduklarını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.