30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPİAŞ, 1 Haziran ve Sonrası İçin Faaliyet Planlarını Açıkladı

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ), 1 Haziran’da faaliyete geçecek “Haftalık Ürünler” hakkında video konferans düzenledi.

Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ) tarafından işletilen Sürekli Ticaret Platformu’nda, 1 Haziran’da faaliyete geçecek “Haftalık Ürünler” ile ilgili tanıtım toplantısı gerçekleşti.

Covid-19 Salgını nedeniyle video konferans yöntemi ile yapılan tanıtım toplantısı EPDK ve BOTAŞ başta olmak üzere enerji sektörü temsilcilerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu yaptığı açılış konuşmasında EPDK ve BOTAŞ’ın bu süreçteki katkılarından dolayı teşekkür ederek; “COVİD 19 salgını her sektörü etkilediği gibi enerji sektörümüzü de etkiledi. Ancak özellikle doğal gaz piyasamız bu olumsuz durum karşısında çabuk toparlandı. Geçen yıla nazaran eşleşme miktarında, Ocak-Mayıs tarihleri arasında yüzde 73 daha fazla işlem yapıldı. Önümüzde yapacağımız daha çok işimiz var. 1 Haziran’da faaliyete girecek yeni ürünlerimizin ülkemize ve sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

EPDK Doğal Gaz Piyasası Grup Başkanı Bağdagül Kaya Caner Haftalık Ürünlerin sektöre hayırlı olmasını dileyerek EPİAŞ tarafından işletilen Sürekli Ticaret Platformu’nun bölgesinde tek doğal gaz piyasası olduğunun altını çizdi ve EPİAŞ’a özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

BOTAŞ Doğal Gaz Alım ve İhracat Dairesi Başkan Yardımcısı Yunus Emre İcik yaptığı konuşmada, sektörde ürün çeşitliliğinin artması bağlamında EPİAŞ’ın yaptığı bu hamlenin çok önemli bir gelişme olduğunu vurguladı ve BOTAŞ olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Sürekli Ticaret Platformu’nun gelişim sürecinin anlatımıyla devam eden toplantıda Haftalık Ürünler’in piyasaya getirdiği yeniliklerden bahsedildi.

1 Haziran’dan itibaren…

1 Haziran’da faaliyete başlayacak STP Haftalık Ürünler’le birlikte katılımcılar;

  • Esnek Dengesizlik Yönetimi: Katılımcılar, daha uzun bir döneme yayıldığı için dengesizliklerini esnek bir şekilde yönetebilecektir.
  • 7 Güne Varan Doğal Gaz Teslimat İmkanı: Katılımcılar Günlük Ürün yanısıra 7 güne varan teslimatlı Haftalık Ürünler yardımıyla ticaretlerini düzenleme

imkanı kazanacak.

Ayrıca bu ürünlerle ilgili olarak katılımcılar için ayrı, kullanıcılar için ayrı kayıt ve yetkilendirme süreci olmayacak ve piyasa katılımcıları hafta sonu, hafta içi ve hafta tümü için işlem yapabilecek. Bununla birlikte günlük ve noktasal-bölgesel ürünlere ilaveten toplam beş farklı ürün piyasa katılımcılarının kullanımına sunulmuş olacak.

Sunum sonunda katılımcılardan alınan sorular cevaplandırılarak toplantı tamamlandı.

Tanıtım esnasında yapılan sunuma ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.