30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPGİS: Yapılan Zamlar Akaryakıt Tüketimini Azalttı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, akaryakıt piyasasındaki son gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu. Aktaş, motorin tüketiminin geçen yıllara oranla ilk kez motorin tüketiminin 9,58 oranında düştüğünü belirtti.

Akaryakıt fiyatları gün geçtikçe artıyor. Bu hafta gelen zam ile birlikte benzin fiyatı İstanbul, Ankara ve İzmir’de 7 liraya dayandı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin bazı illerinde ise 7,17 seviyesine çıktı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, yapılan zamların akaryakıt alımını azalttığını belirterek, “Motorinin yurt içi satışlarında yüzde 9,58 oranında düşüş gözlemliyoruz. Tüketim düşüşü benzinde yüzde 0,61, LPG otogazda ise yüzde 1,37 olarak gerçekleşti.” dedi.

“Akaryakıt fiyatlarındaki artış tamamen yurt dışı ürün fiyatlarındaki artıştan kaynaklanmaktadır.”

Yurt dışı ürün fiyatlarında, özellikle de benzin fiyatlarında görülen yukarı yönlü hareketin pompa fiyatlarında artış olarak yansıdığını belirten EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, “Bu artışlar kaçınılmaz biçimde tüketici davranışlarını etkiliyor. Akaryakıt fiyatlarındaki artış tamamen yurt dışı ürün fiyatlarındaki artıştan kaynaklanmaktadır. Burada ne EPDK’nın ne dağıtıcıların ne de istasyonların herhangi bir dahli yoktur. Enerjide dışa bağımlı olmanın olumsuz etkilerini maalesef ülkece yaşıyoruz.” dedi.

“Eşel Mobil sisteminin devreye girme zamanının geldi.”

Eşel Mobil Sisteminin devreye alınması gerektiğini belirten Başkan Aktaş, “Fiyat artışlarıyla ilgili görüşümüz, son benzin zammından sonra Eşel Mobil sisteminin devreye girme zamanının geldiği ve olası bir daha ki zamda devreye alınacağı yönündedir. Zira benzinde artık teknik olarak sınır rakamlara ulaştığını düşünmekteyiz. Nitekim Eşel Mobilin LPG otogazda devreye alındığı bilinmektedir.”

Kaynak: Sözcü Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.