30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


EPGİS Başkanı Aktaş: “Pompadaki Fiyat Artışı Mecburiyet Haline Gelmişti”

İSTANBUL(Enerji Portalı) – Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, “Önümüzdeki dönemde olası zamların pompaya yansıtılmasını önlemek için fiyat artışı bir nevi mecburiyet haline gelmişti” dedi.

EPGİS Başkanı Aktaş, yaptığı yazılı açıklamada, döviz ile yurt dışı işlenmiş ürün fiyatlarındaki artışın pompaya yansıtılmaması nedeniyle dağıtıcı ve bayilerin kendi arasındaki arası ticarette büyük sıkıntı yaşadığını kaydetti.

Bayi kar marjının ortadan kalkmış bulunduğunu belirten Aktaş, “Bankaların uyguladığı yüksek POS oranları nedeniyle geriye kalan çok az kar marjı da tamamen zarara dönmüştür. Pompaya yansıyan son artış ÖTV üzerindeki yükü aldığı için bayi kar marjı hala aynı yerdedir.” ifadesini kullandı.

Aktaş, Pompa fiyatına yansıyan son artış öncesinde devletin feragat ettiği ÖTV tutarının yaklaşık 2 milyar 350 milyon liraya ulaştığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Şüphesiz ki hiçbir zammın halka haklı gösterilecek bir tarafı yoktur ama gelişmeler bir zaruriyete yol açmış olduğu da aşikardır. Önümüzdeki dönemde olası zamların pompaya yansıtılmasını önlemek için fiyat artışı bir nevi mecburiyet haline gelmişti Son düzenleme ile benzinde 199, motorinde 136, otogazda ise 54 kuruş, litre müdahale edilebilir ÖTV oluşmuştur. Dövizin aşağı yönlü seyri devam ederse gündeme gelebilecek indirim, ÖTV’deki son düzenleme sayesinde daha da yükselecektir.”

Dün itibarıyla devletin, tüketiciyi korumak adına feragat ettiği ÖTV gelirleri litre başı motorinde 89 kuruş, benzinde 88 kuruş ve LPG otogaz 97 kuruş olduğunu bildiren Aktaş, “Bugünkü pompa fiyatı artışı sonrasında devletin eşel mobil sistemi çerçevesinde hala feragat ettiği ÖTV miktarları ise litrede benzinde 38 kuruş, motorinde 43 kuruş, LPG otogazda 54 kuruştur.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir