30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPDK,YEKDEM Maliyet Öngörüsünü Açıkladı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), YEKDEM’in Temmuz-Aralık dönemi için aylık bazda tedarik edilen birim enerji miktarı başına öngörülen maliyetlerini güncelledi.

EPDK, tarafından yapılan bilgilendirmede, karar metninde yer verilen rakamların yalnızca tahmini olduğu, yüzde 100 doğru olmasının imkan dahilinde olmadığı kaydedildi.

Kötü maliyet öngörüsü yapan şirketlerin mali açıdan güç duruma düşmeleri ve piyasadan çıkmaları serbest piyasanın doğal bir sonucu olduğuna yer verilen bildiride, şunlar kaydedildi:

“Ancak tüm tedarik piyasasını sarsabilecek maliyet dalgalanmaları olması halinde tedarikçi ile tüketicilerin
yeni piyasa koşullarının bir gereği olarak sözleşme fiyatlarının yeniden gözden geçirme imkânları yine sözleşmeleri çerçevesinde mümkün olabilmektedir. Karar metninde yer alan tahminler bu sürece katkıda bulunabilmek ve bilgi asimetrisini azaltmak amacıyla belirlenmiştir. Tahminlerde esas alınan kurulu güç, üretim miktarı, tüketim miktarı dolar kuru ve PTF parametrelerindeki değişimler doğrultusunda aylık YEKDEM maliyet tahminleri gerektiğinde revize edilebilecektir.”

Bildiride, YEKDEM’in  maliyet tahminlerinin onaylanması ve kamuoyuna ilan edilmesi tedarikçilerin bu maliyetleri mevcut fiyatlarına aynen ilave edebilecekleri anlamına gelmediği belirtildi.

Mevcut ikili anlaşma fiyatlarının bu maliyet öngörülerini zaten önemli ölçüde içerdiği veya içermesi gerektiği değerlendirilmekte olduğu belirtilen bildiride, “Kur gibi etkenlerle beklenenin üzerinde de artabilecek bu maliyetlere ilişkin bazı risklerin tamamen tedarikçi veya tüketici üzerinde kalmaması gerekebilecektir.” ifadeleri kullanıldı.

YEKDEM Temmuz-Aralık dönemi maliyetleri aşağıdaki gibi güncellenmiştir;

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.