30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPDK’dan Elektrik Tüketicileri İçin Yeni Dönem Ayrıntıları!

ANKARA (Enerji Portalı) – 65 yaş üstü aboneler, engelli tüketiciler, şehit aileleri ve muharip/malul gazilerin borcundan dolayı elektriği 3 ay boyunca kesilemeyecek. Cuma günleri, resmi ve dini bayramlarda ve bu bayramların bir önceki gününde elektrik kesme işlemi yapılamayacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe ilişkin yaptığı açıklamada, milyonlarca elektrik abonesini ilgilendiren ve üzerinde bir süredir titizlikle çalıştıkları yönetmeliğe son şeklini verdiklerini söyledi.

Düzenleme ile çok önemli yenilikler getirdiklerini vurgulayan Yılmaz şu ifadeleri kullandı:

“Bu yeniliklerden biri düzenlemeyle 65 yaş üstü aboneler, engelli tüketiciler ve şehit aileleri ve muharip/malul gazilerimizin borcundan ötürü elektriğinin 3 ay boyunca kesilemeyecek olması. Burada iki nokta çok önemli. Birincisi, söz konusu durumda olan vatandaşlarımızın o meskenin abonesi olması. İkincisi de bu düzenlemenin salgın dönemiyle sınırlı olmaması. Salgın bittiğinde de belirttiğimiz aboneler için bu imkan söz konusu olacak.”

“Biz EPDK olarak bütün mevzuatımızın sahada olan uygulamasının takipçisiyiz”

Yılmaz, düzenlemeyi gerekli ayrıntıları düşünerek, anlaşılır bir dil ve tüketici odaklı bir anlayışla hazırladıklarını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Artık cuma günleri, resmi ve dini bayramlarda ve bu bayramların bir önceki gününde elektrik kesme işlemi yapılamayacak. Vatandaşlarımıza bu yönetmeliği okumalarını ve haklarının takipçisi olmalarını tavsiye ediyoruz. Biz EPDK olarak bütün mevzuatımızın sahada olan uygulamasının takipçisiyiz. Herhangi bir şirketin düzenlemeye aykırı bir uygulamasıyla karşılaşması halinde vatandaşlarımızın mutlaka EPDK’ye internet üzerinden yazılı olarak başvurabileceklerini hatırlatıyorum. Biz, o şirketle ilgili gerekeni en hızlı şekilde yaparız.”

Söz konusu yönetmeliğe göre, elektrik piyasasında tüketiciler…

Öte yandan söz konusu yönetmeliğe göre, elektrik piyasasında tüketiciler e-Devlet ve şirketlerin kurumsal iletişim kanalları üzerinden sözleşme kurabilecek veya sözleşmelerini sonlandırabilecek. Tüketici, el yazısıyla atılan imza ve güvenli elektronik imza ile de sözleşme yapabilecek.

Sözleşme kurulma aşamasında istenilen güvence bedelini mesken tüketicisi ilk 2 faturaya yansıtılmak üzere 2 taksitte ödeyebilecek. Sözleşmesi sonlanmış tüketiciler güvence bedeli kalıntı alacaklarını görevli tedarik şirketinin internet sayfasında sorgulayabilecek. Bankalarla doğrudan borçlandırma sistemi anlaşması olan mesken dışı tüketicilerden güvence bedeli talep edilmeyecek.

1 Yorum

  • Muammer Zobu dedi ki:

    Başkent Doğalgaz şu kış gününde İnsanları mağdur etmekderir.Ön ödemeli doğalgaz kartıma bloke konmuş gaz alamıyorum.Mevcut gazımda biterse vay halimize.Kendi yaptıkları hataları,yanlışları vatandaşa yüklüyorlar 2005 yılında abone olmuşum.Bana 1997 üretim yılı olan sayaç takmışlar,Şimdi diyorlarki sayacınız ömrünü doldurmuş.Ve 97108454 ön ödemeli sayacıma gaz alamıyorum.Ben 65 yaş üstü insanım evden zaten çıkamıyoruz.Ne yapacağız bilemiyorum.EPDK kurumu yetkililerindenacil yardım bekliyorum.Abone No.10664893 SAYGILAR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.