30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPDK’dan 2019 Yılına Dair Yeni Kararlar Geldi!

ANKARA (Enerji Portalı) – EPDK, TEİAŞ 2019 yılında tarife bölgelerine göre geçerli olacak, iletim sistemi sistem kullanım ve sistem işletim tarifelerini ve enerji piyasaları ön lisans ve lisans alma, yıllık lisans, lisans yenileneme, önlisans ve lisans tadili, önlisans ve lisans sureti çıkartma bedelleri ile katılma payı oranını onaylayarak yayımladı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 20.12.2018 tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin (TEİAŞ) 2019 yılında tarife bölgelerine göre geçerli olacak, iletim sistemi sistem kullanım ve sistem işletim tarifelerini ve ön lisans ve lisans alma, yıllık lisans, lisans yenileneme, önlisans ve lisans tadili, önlisans ve lisans sureti çıkartma bedellerini onaylayarak yayımladı.

Onaylanan , iletim sistemi sistem kullanım ve sistem işletim tarifelerine ilişkin rakamlara iletim ek ücreti dahil edilmedi. Ayrıca 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun Geçici 4. maddesi kapsamındaki üretim tesislerine bu tutarlar üzerinden %50 oranında indirim uygulanacak. 6446 Sayılı Kanun’un Geçici 4. maddesi, ilk defa üretime başlayacak olan tesisleri; yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesisleri ve yerli kaynaklara dayalı olarak elektrik üretimi yapan tesisleri kapsıyor.

EPDK, yayınladığı kararda “İletim Sistemi Kullanım ve Sistem İşletim Tarifelerini Hesaplama ve Uygulama Yöntem Bildirimi” başlıklı eki de yayınlayarak, tarifeleri oluşturan hesaplamaların nasıl yapıldığını detaylarıyla tarif etti.

Tablo 1: İletim Sistemi Kullanım ve Sistem İşletim Tarifeleri

EPDK’nın ilgili kararlarına ve hesaplama yönetime buradan ulaşabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.