30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPDK, Yeni Elektrik Tarifelerini Açıkladı!

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), bugün itibariyle yılın son çeyreğinde geçerli olacak Elektrik Fiyatları Esas Tarifeleri’ni açıkladı.

EPDK bugün kurul toplantısını gerçekleştirerek yeni elektrik fiyatlarını belirledi. Maliyet artışlarının değerlendirildiği toplantıda bugün itibariyle elektrik fiyatının konut, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 14,90 oranında artırılmasına karar verildi.

Yeni elektrik tarifelerine ulaşmak için tıklayınız:

EPDK’den yapılan açıklamada, söz konusu fiyat artışında, bir önceki tarife dönemine göre Elektrik Üretim AŞ’nin (EÜAŞ) toptan satış tarifelerindeki değişimin en önemli etken olduğu belirtildi.

EÜAŞ’ın elektrik dağıtım ve perakende şirketlerine ikili anlaşmalarla sattığı “toptan elektriğin birim fiyatı” da 20,5 kuruştan 35 kuruşa yükseldi.

100 kWh elektrik 71,02 lira oldu…

EPDK’nın açıklamasında şunlar kaydedildi:

“1 Ekim 2019 tarihinden itibaren geçerli olan elektrik piyasası tarifelerini belirleyen maliyet bileşenlerinde oluşan artışlar nedeniyle görevli tedarik şirketlerinden elektrik enerjisi satın alan tüketicilerin tükettiği elektrik tarifelerinde vergi ve fonlar dahil yüzde 14,9 artış yapılmıştır. Bu kapsamda, 1 Ekim itibariyle mesken abonelerince 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dahil olmak üzere 71,02 lira ödenecektir.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.