30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPDK, Karapınar Güneş Enerjisi Santrali’ne Lisans Verdi

KONYA (Enerji Portalı) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 1 milyar dolar yatırımla devreye alınacak Karapınar GES’e lisans verdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesi kapsamında yaklaşık 1 milyar dolar yatırımla kurulacak Karapınar Güneş Enerjisi Santrali’ne (GES) lisans verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 2017’de gerçekleştirilen YEKA-1 GES ihalesini kilovatsaat başına 6,99 dolar/cent ile en düşük teklifi veren Kalyon Güneş Enerjisi Üretim A.Ş. kazandı. Şirket, Konya Karapınar’da 1000 megavat kapasiteyle hayata geçirilecek güneş enerjisi santrali için 15 Şubat 2018’de EPDK’ye önlisans başvurusunda bulundu. Ardından Kalyon Güneş Enerjisi Üretim A.Ş. önlisans süresi içerisindeki yükümlülüklerini tamamladı ve EPDK’ye lisans için başvuru yaptı.

EPDK, dün gerçekleştirdiği kurul toplantısında şirkete lisans verilmesini kararlaştırırken, santralin en geç 3 yıl içerisinde tam kapasiteye ulaşması bekleniyor.

Türkiye’nin en büyük güneş santrali olacak

Toplam 1000 megavat kapasiteyle kurulacak Karapınar GES için yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yapılacak ve Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali olacak.

Tam kapasite olarak devreye alındığında yılda yaklaşık 2,6 milyar kilovatsaat elektrik üreteceği hesaplanan santral, bu üretimle 2 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Karapınar GES‘in tam kapasite üretime geçmesiyle:
>> Türkiye’de güneş enerjisinin toplam elektrik üretimindeki payı yüzde 25 artacak.

Toplamda 2 bin 600 futbol sahası büyüklüğüne sahip olacak santral:
>> Yılda 2 milyon ton karbondioksit salımını da engelleyecek.

Yerli panel kullanılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın katılımıyla geçen ay açılışı gerçekleştirilen Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası‘nda üretilen paneller kullanılarak elektrik üretimine başlayan Karapınar GES, her ay 40’ar megavatlık bölümler halinde devreye alınarak tam kapasiteye ulaşacak.

Yaklaşık 400 milyon dolar yatırımla Türkiye’nin ilk entegre güneş paneli üretim fabrikası olarak hayata geçirilen fabrikada yüzde 70’in üzerinde yerlilik oranıyla üretim gerçekleştiriliyor.

Yıllık panel üretim kapasitesi 500 megavat seviyesinde olan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası, her yıl yaklaşık 100 milyon dolarlık panel ithalatının önlenmesine katkı sağlayacak.

2 yorum

 • Ayhan Düz dedi ki:

  Muvaffak bey, hesapları nasıl yaptınız bilmiyorum ama, siz herhalde panel verimliliği düşük olanlardasınız veya Karadeniz’de bu işi yapıyorsunuz. Yıllık Konya yıllık ortalama güneşlenme süresi ve panel verimliliği %24 e göre hesaplanırsa yıllık 2,6 twh rahat rahat üretir, herşey düzgün olursa üzerine 0,2 twh daha ekler.

 • Yaşam Enerji dedi ki:

  Merhaba ayhan bey,
  W.h=3600 J

  1 yıl : 24*365=8760 saat
  1 yılda 3600*8760=31536000 Joule
  1 kW ges 31536 kWh Enerji üretir, tabi bu %100 verimle,
  Sizce hesaplamalarda bir sıkıntı var mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.