30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPDK, Kar Marjını 55-45 Olarak Belirledi

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt piyasasındaki kar paylaşımının düzenlenmesi ile ilgili bir açıklama yaptı.

EPDK 1 Ekim Pazartesi günü; petrol piyasasında faaliyette bulunan dağıtıcı ve bayilik lisansı sahiplerinin piyasa faaliyetlerini güvenli ve ekonomik olarak, rekabet ortamı içerisinde eşitlikçi ve istikrarlı biçimde sürdürebilmelerini teminen toplam marjın şeffaf bir şekilde tespit edilmesine ve tespit edilen bu marjın paylaşımına ilişkin asgari kuralları belirlemek, dağıtıcı ve bayiler arasındaki faturalara ve taraflarca yansıtılan maliyetlere konu hususlarla ilgili belirsizlikleri gidermke, piyasa faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini temin etmek ve uzun vadede tüketici faydası da dahil olmak üzere toplam faydayı artırmak amacıyla “Dağıtıcı ve Bayi Marjlarının Paylaşımına İlişkin Kurul Kararı”nı açıkladı.

Karara göre; toplam marj ve asgari marj paylaşım oranları şu şekilde belirlendi:

  • Toplam marj (dağıtıcı ve bayi), dağıtıcı tarafından bayiye her bir benzin ve motorin türleri için tavsiye edilen veya tavan olarak belirlenen fiyattan ilgili bayiye en yakın rafineri çıkış fiyatı düşülerek bulunacak. Aynı ilde birden fazla rafineri olması durumunda en düşük fiyat esas alınacak.
  • Toplam marjın en az %55’i bayi marjı olacak şekilde dağıtıcı ile bayi arasında serbestçe belirlenecek.
  • Bayinin dağıtıcısı tarafından kendisi için tavsiye edilen veya tavan olarak belirlenen fiyattan indirim yaparak satış yapması durumunda, yapılan indirimler bayi marjından karşılanacak.
  • Elektronik sistemler ile yapılan satışlarda esas alınan toplam marj, indirimli satış fiyatı üzerinden hesaplanacak.

“Hiçbir dağıtım şirketinin artık keyfi olarak bayinin karını azaltamayacak.”

Alınan kurul kararının ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, değerlendirmelerde bulundu. Alınan kararla taraflar arasında haksızlığın önüne geçileceğini ve adaletin sağlanacağını belirten Başkan Yılmaz, hiçbir dağıtım şirketinin artık keyfi olarak bayinin karını azaltamayacağını, sözleşmede olmayan maliyetleri bayilere fatura edemeyeceğini ifade etti.

“Bu düzenlememiz sektörün üzerindeki yükleri hafifletecek.”

Söz konusu kararın avantajlarının kısa süre içinde tüketici tarafında da görüleceğine dikkat çeken Başkan Yılmaz, “Dağıtım şirketleri ile bayiler arasında kar paylaşımına yönelik adeta bir balans ayarı yaptık. Bu düzenlememiz sektörün üzerindeki yükleri hafifletecek ve gelişecek rekabet tüketiciye de olumlu yansıyacak.” diye konuştu.

Düzenlemeyle bayi ve dağıtıcı marjı toplamının nasıl hesaplanacağı belirlenirken, hesaplanan bu toplam marjın en az yüzde 55’i bayiye bırakılacak şekilde sözleşmeler imzalanacak.

Elektronik sistemlerle yapılan satışlarda toplam marjın, indirimli fiyat üzerinden hesaplanması hüküm altına alınırken, dağıtıcıların yükümlülüğünde olan maliyetler ürün fiyatı dışında herhangi bir ad altında kesilen ilave faturalarla bayilere yansıtılamayacak.

Öte yandan, dağıtıcılar tarafından bayilere sunulan hizmetler karşılığında kesilebilecek faturaların kapsamı, sözleşmelerde açıkça tanımlanacak ve sözleşmede yer almayan herhangi bir maliyet bayilere fatura edilemeyecek.

Dağıtıcı ve Bayi Marjlarının Paylaşımına İlişkin Kurul Kararı’nı okumak için enerjiportali.com/wp-content/uploads/2019/10/Dağıtıcı-ve-Bayi-Marjlarının-Paylaşımına-İlişkin-Kurul-Kararı.pdf Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.