30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPDK, Entegre Enerji Sistemleri İçin Mevzuat Düzenlemeleri Yapıyor!

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), YEKDEM ve Elektrik Piyasası’nda Lisans Yönetmeliği yönetmeliklerinde değişiklik yapmaya hazırlanıyor.

EPDK, YEKDEM ve Elektrik Piyasası’nda Lisans Yönetmeliği konularını içeren mevzuatlarda bir dizi değişiklik yapmayı planlıyor. EPDK, iki konu hakkında yapılacakları taslak halinde kamuoyunun görüşüne açtığını duyurdu. EPDK’nın sitesinde yer alan ilanda şunlar kaydedildi:

“Elektrik piyasasındaki gelişmeler çerçevesinde Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Belgelendirilmesi ve Desteklenmesine İlişkin Yönetmelikte değişiklik yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu amaçla söz konusu mevzuatta değişiklik yapılmasına ilişkin taslak hazırlanmıştır. Söz konusu Taslak Yönetmelik 23/08/2019 günü mesai bitimine kadar kamuoyunun görüş ve değerlendirmelerine açık tutulacaktır.

İlgililerin Taslak Yönetmelik hakkındaki görüşleri ile varsa konuya ilişkin ilave öneri ve tekliflerini, görüş bildirim formunu doldurarak aynı süre içerisinde word dosyası olarak epdpim@epdk.org.tr e-posta adresine ve yazılı olarak Kurumumuz Elektrik Piyasası Dairesi Başkanlığına göndermeleri gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

EPDK yeni düzenlemelere “birleşik ve destekleyici kaynaklı elektrik üretim tesisleri” şeklinde iki yeni kavram ekliyor. Kurum, birleşik ve destekleyici kaynaklı elektrik üretim tesislerini şu şekilde tanımlıyor:

Birleşik yenilenebilir elektrik üretim tesisi: Şebekeye aynı bağlantı noktasından bağlanan tamamı yenilenebilir birden fazla enerji kaynağından elektrik üretmek amacı ile kurulan tek bir elektrik üretim tesisi.

Destekleyici kaynaklı elektrik üretim tesisi: Üretim tesislerinde ısıl dönüşüm sürecinde diğer bir enerji kaynağından da yararlanılan tek bir elektrik üretim tesisi.

Elektrik Piyasası’nda Lisans Yönetmeliği ile ilgili hazırlanan taslakta yenilenebilir enerji ve enerji depolama içeren sistemler ağırlıklı olmak üzere birleşik elektrik üretim tesisleri hakkında birtakım düzenlemeler yapıldığı görülüyor.

YEKDEM hakkında taslakta da yine birleşik enerji üretim tesislerinin YEKDEM kapsamına dahil edilmesi ile ilgili düzenlemeler yer alıyor.

Elektrik piyasasındaki gelişmeler çerçevesinde Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği’ni okumak için enerjiportali.com/wp-content/uploads/2019/07/Elektrik-piyasasındaki-gelişmeler-çerçevesinde-Elektrik-Piyasası-Lisans-Yönetmeliği.docx Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Belgelendirilmesi ve Desteklenmesine İlişkin Yönetmelik Değişikliği’ni okumak için enerjiportali.com/wp-content/uploads/2019/07/Yenilenebilir-Enerji-Kaynaklarının-Belgelendirilmesi-ve-Desteklenmesine-İlişkin-Yönetmelik-Değişikliği.docx Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.