30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPDK, Elektrik Faturalarında Yeni Bir Düzenleme Yaptı!

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik faturalarında sadeleştirmeye gidilerek “Kolay Fatura” uygulamasına geçildiğini duyurdu.

EPDK, elektrik tüketicilerinin, tüketim miktarlarını ve uygulanan birim bedellerini karışıklığa sebep olmadan görebilmeleri için elektrik faturalarına yönelik düzenleme yapıldığını belirtti.

Bu uygulamayla fatura tutarlarının daha kolay hesaplanabileceği ifade edilerek, tüketicilerin ortalama elektrik enerjisi kullanım miktarlarını bilecekleri ve buna göre tüketim eğilimlerinin aylara ve tarife saat dilimlerine göre nasıl değiştiğini görebilecekleri kaydedildi.

EPDK tarafından yapılan açıklamada şunlar aktarıldı:

Kurumumuz elektrik faturalarına yönelik önemli bir düzenleme yaptı.

Düzenleme ile; tüketiciye özgü bilgileri esas alan, sade, anlaşılabilir, kolay fatura uygulamasına geçiliyor.

Tüketiciler elektrik tüketim miktarlarını ve uygulanan birim bedellerini artık karışıklığa sebep olmadan daha kolay görebilecek ve fatura tutarını daha kolay hesaplayabilecek.

Tüketiciler ortalama elektrik enerjisi kullanım miktarlarını bilecek ve buna göre tüketim eğilimlerinin aylara ve tarife saat dilimlerine göre nasıl değiştiğini görebilecek. Böylece elektrik tüketimi daha verimli hale gelecek.

Faturalarda yer alacak temel bilgilerden bazıları tüketicinin bağlı olduğu tarife grubu, ilgili fatura dönemi tüketim miktarı, enerji tüketim birim bedeli, fon, pay ve vergiler, toplam fatura tutarı, son ödeme tarihi, ödeme yeri/şekli ve fatura ortalama tüketim miktarı vb. olacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu neden böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duydu? Yeni fatura düzenlemesi tüketiciye hangi avantajları sağlayacak?

Bu düzenleme ile ulusal tarifeden elektrik satın alan tüketicilere uygulanmak üzere ülke genelinde sade, anlaşılabilir ve gereksiz içerikten arındırılmış fatura düzenlemesi sağlanıyor.

Fatura içeriği tüketici gruplarına göre dinamik hale getirildi. Fatura görselinde milyonlarca mesken tüketicisini ilgilendirmeyen demant, endüktif, kapasitif, trafo kaybı gibi başlıklar çıkarıldı.

Yeni uygulama ile birlikte; fatura tutarı, son ödeme tarihi, ödeme merkezi ve fatura ortalama tüketim miktarı tüketicinin kolayca görebileceği şekilde verilecek. Faturada, fatura tutarına esas tüketim miktarları ile uygulanan fiyat ise ayrıca gösterilecek.

Tüketiciler faturada yer alan diğer bilgilerle ise ilave işlem yapılmasına gerek kalmadan verimli ve kendine uygun tüketim alışkanlıklarına göre verilecek olan elektrik satış tekliflerinin etkisini görebilecek.

Yeni faturada dağıtım bedeline neden yer verilmedi?

Öncelikle belirtmek gerekir ki; faturalarda yer alan ve ne yazık ki kamuoyunda yanlış anlaşılmalara sebep olan dağıtım bedeli, sadece elektrik faturasının dağıtılmasını, enerjinin evlerimize ulaştırılmasını ya da sayaçların okunmasını kapsayan bir bedel değildi.

Dağıtım bedeli ifadesi; elektriğin şebeke, işletme, yatırım ve personel maliyetlerini de içeren genel ve kapsayıcı bir tanımlamaydı. Ancak kalem kalem bütün bu maliyetlerin “dağıtım bedeli” adı altında toplanmış olması kamuoyunda yanlış anlaşılmalara sebep oldu.

24 saat kesintisiz elektrik sağlamak için her mevsim koşulunda çalışan işçilerin maaşından, elektrik kesintilerinin önlenmesine yönelik şebeke yatırım maliyetlerine kadar pek çok (trafo tesis edilmesi, yanmayan sokak lambalarının değiştirilmesi, elektrik direklerinin tamiri v.s) maliyeti içeren bu bedel ne yazık ki tüketicilere istenen düzeyde anlatılamadı ve eleştiri konusu haline geldi.

Kurumumuz; fatura düzenlemesi ile hem bu yanlış yorumların önünü geçmeyi hem de faturaları, tüketicinin kafasını karıştıracak ibarelerden arındırmayı hedefledi.

Yeni faturada ortaya çıkacak “enerji tüketim bedeli” önceki dönemlerde farklı isimlerle faturalarda yer alan bütün bedelleri kapsayacak. Enerji tüketim bedeline, faturada yer alacak vergi, fon ve paylar eklenerek nihai fatura ortaya çıkacak.

Bu arada yıllık 1600 kilowatsaatten (kWh) fazla elektrik tüketen vatandaşlarımız serbest tüketici niteliğini haizdir ve tedarikçisini seçebilmektedir. Dileyen bütün serbest tüketiciler tedarikçi şirketten talep etmeleri halinde faturalarında bütün maliyet kalemlerini görmeye devam edebilir. 

Yeni faturalar tüketiciye yeni bir maliyete sebep olacak mı?

Fatura içeriği tasarımı herhangi bir fiyat değişimine sebep olmayacağı gibi, vergi, fon ve paylar dahil olmak üzere fiyata etki eden herhangi bir katsayı veya matrah değişimi de söz konusu değildir.

Bütün tüketicilerin şüphe duydukları faturaları varsa Kurumumuz resmi internet sitesinde yer alan fatura hesaplama modülünden kontrol etmelerini de bir kez daha önemle hatırlatıyoruz.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.