30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

EPDK Doğalgaz İç Tesisat ve İşletilmeye Alınmasına Dair Usul ve Esasları Değiştirdi

ANKARA (Enerji Portalı) – EPDK, doğalgaz tesisatlarında japon yapıştırıcı kullanarak, vatandaşların hayatını tehlikeye atan korsan tesisatçılara ve onlara proje çizen iç tesisat firmalarına karşı sert tedbirler getirdi..

Doğalgaz tesisatlarında yaşanan sıkıntılar Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)’nın gündemine alındı. Bazı tesisat firmaları, japon yapıştırıcısı olarak adlandırılan siyanoakrilat ve benzeri standart dışı maddeler kullanıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) kurul toplantısında aldığı karar ile bu tür işlemleri yapan iç tesisat firmalarına yönelik sert tedbirler getirdi. “Doğalgaz tüketicileri evlerinin iç tesisatlarını kendi anlaştıkları yetkili iç tesisat firmalarına yaptırmaktadır. Dağıtım şirketleri, müşteriler tarafından yaptırılan iç tesisatı kontrol etmekte ve dağıtım şirketi tarafından onay verilmesi halinde gaz kullanımı açılmaktadır.” denilen EPDK açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Eğer iç tesisatta dağıtım şirketi tarafından doğal gaz kaçağı veya başka bir uygunsuzluk tespit edilirse, kaçakların giderilmesi ve uygunsuzlukların düzeltilmesi için süre verilmekte, sonrasında tekrar tesisat kontrolü yapılmaktadır. Son zamanlarda yapılan kontrollerde, bazı iç tesisat firmaları tarafından vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atacak biçimde japon yapıştırıcısı olarak adlandırılan siyanoakrilat ve benzeri standart dışı maddeler kullanılması suretiyle doğal gaz kaçaklarının kapatıldığı, ayrıca dağıtım şirketinin izni olmadan gazlı hatlara müdahale edildiği ve tesisata müdahale edilerek kaçak doğal gaz kullanımına neden olunduğu tespit edilmiştir.”

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan bir gazeteci ile konu ile ilgili yaptığı röportajda:

“Japon yapıştırıcının gaz kaçağını önlemesinin mümkün değildir. Gaz kaçağı zehirlenmelere ve elbette yangınlara yol açar. Can ve mal kayıplarını gündeme getirir. Tesisatçı ve servislerin sorumluluk alanlarının da artırılması gerekiyor. İşlerini gereği gibi yapmamaları halinde karşı karşıya kalacakları adli ve idari yaptırımlar genişletilmeli.” diye konuştu.

Doğalgaz Mühendisleri ve Müteahhitleri Derneği (DODER) ise, konuyla ilgili bir gazetenin yaptığı habere istinaden Twitter üzerinden yaptığı açıklamada:

“Gaz Dağıtım Şirketleri, yeni gaz kullanılacak tesisatlara, kontrol yaparak gaz vermekle ve denetim yapmakla sorumludur. Kurul kararının konusu içerisinde, ilk kez gaz verilecek veya tadilat yapılmış tesisatların eksiklerinin tespit edilmiş olmasıyla birlikte kaçak kontrolü de yapılmaktadır. Dolayısıyla kaçak tespit edilmiş ve sonrasında BAZI SERTİFİKALI FİRMALAR gaz kaçağına japon yapıştırıcı ile müdahale edildiği tespit edilen tesisatlara gaz verilmemektedir.  Bu sorunlu durumun içindeki suç;
  • Tesisatta uygun malzeme kullanmamaktır,
  • Tesisatta kaçağın giderilmemiş olmasıdır,
  • Tesisata uygunsuz müdahale etmektir.
İç Tesisat Sertifikalı firmalar, işlerini 4646 sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu’nun verdiği yetkiye göre yapmaktadırlar. Bünyesinde en az 1 belgeli mühendis,3 belgeli usta bulundurmak ve bunlarla ilgili tüm SGK, İSG, mali idari zorunlulukları yerine getiren İç Tesisat Sertifikalı firmalar doğalgaz tesisatları ile ilgili montaj, tamir, bakım vb. işlerine yapmaya yetki sahibidir. Kanuna uygun davranmayan firmalar, denetim süreçleriyle birlikte sürekli olarak denetlenmektedir. Türkiye’de doğalgaz tesisatı, kombi montajı yapan birçok sertifikasız tesisatçı bulunmaktadır. Bu tesisatçılar, bazı iç tesisat sertifikalı firmalar tarafından proje hizmeti vermek suretiyle desteklenmektedir. Mevcut tehlikenin kaynağı daha çok buradan kaynaklanmaktadır.” Sürekli denetim ve gözetim altında bulunan  İç Tesisat Sertifikalı Firmalar olarak; sayıları on binleri bulunan ve denetlenmeyen tesisatçılara zemin oluşturan yapıların kurul kararı ile tedbir alınarak sertifikalarının iptal edilecek olmasını destekliyoruz.” ifadelerini kullandı. EPDK’nın ilgili kararına buradan ulaşabilirsiniz: EPDK 8237 Nolu Kararı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir