30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPDK Başkanı Yılmaz: “Bu zamlar astronomik zamlar değil”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, “Bu zamlar astronomik zamlar değil. İçinde bulunduğumuz şartlara göre alınmış kararlar. Kurun maliyetlere etkisi var, doğalgaz bu fiyata endeksli ve elektrik üretimindeki önemi göz önünde bulundurulduğunda birçok enstrüman olduğunu görebiliriz.” dedi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, yaptığı açıklamada, enerjide fiyatlama yaparken maliyetleri göz önünde bulundurduklarını belirterek, “Bu tarifeleri hem kamu şirketlerinin hem de özel sektörün maliyetlerine bakarak düzenliyoruz. Unutmayalım, en pahalı enerji olmayan enerjidir” ifadelerini kullandı.

Dağıtım ve üretim şirketlerinin önemine değinen Yılmaz, şunları anlattı:

“Dağıtım şirketlerimiz, üretim şirketlerimiz bu yükümlülüklerini yerine getiremeyecek şartlarda olursa, Allah korusun Türkiye’nin 30-40 sene önceki sıkıntılara geri dönmesine neden olur. Şu anda o şartlar yok ve biz hesaplarımızı yaparken sürdürülebilir enerji politikasını gözetiyoruz. ‘Tüketiciler enerjiden en verimli şekilde nasıl faydalanır?  bunun hesabını yapıyoruz. Dolayısıyla bu zamlar astronomik zamlar değil. İçinde bulunduğumuz şartlara göre alınmış kararlar. Kurun maliyetlere etkisi var, doğalgaz bu fiyata endeksli ve elektrik üretimindeki önemi göz önünde bulundurulduğunda birçok enstrüman olduğunu görebiliriz. Biz bu enstrümanların hepsini göz önünde bulundurarak tarifeleri yapıyoruz.”

Mustafa Yılmaz Kimdir? Tıklaynız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.