30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPDK Başkanı Yılmaz “2023’te güçlü bir enerji ticaret merkezi işleten Türkiye’yi göreceğiz”

EPDK Başkanı Yılmaz, EPİAŞ bünyesinde eylülden sonra doğalgaz ticaretinde işlemlerin başlayacağını vurgulayarak, “2023’te güçlü bir enerji ticaret merkezi işleten Türkiye’yi göreceğiz” dedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) bünyesinde eylülden sonra doğalgaz ticaretinde işlemlerin başlayacağını belirterek, “Bu gelişme ticaret merkezi olmamız için kaçınılmazdı.  Cumhuriyet’in 100’üncü yılında güçlü bir enerji ticaret merkezi kurmuş ve işleten bir Türkiye’yi göreceğiz” diye konuştu. 24. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nın açılış konuşmasını yapan Yılmaz, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları açısından büyük potansiyel barındırdığını ve  bu alanda önemli rol üstleneceğini dile getirdi.

5 BİN MEGAWAT AŞILDI 

Türkiye’de özellikle lisanssız yenilenebilir enerji kapasitesinde 5 bin megavatın aşıldığına işaret eden Yılmaz, gelecek yıl bu kapasitenin 6-7 bin megavatlara ulaşacağını ifade etti.

32 BİNDEN 87 BİNE ÇIKTI 

Yılmaz, Türkiye’nin 10 bin megavat rüzgar enerjisi kapasitesinin bulunduğunu belirterek, “2023’e kadar bu alanda hedeflerimizi  yakalayacağız” dedi. Elektrikte kurulu gücün son 15 yılda 32 bin megavattan 87 bin megavata çıktığını ve 90 bin megavata ilerlediğini kaydeden Yılmaz, “Türkiye 2023 için elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların payını yüzde 30’a çıkarmayı hedefliyordu ve bu hedefini şimdiden yakaladı” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni mevzuatla kolaylaşacak

Çatılara güneş santralları kurulmasını kolaylaştıran mevzuatla küçük ölçekli çatı santrallarının yaygınlaşacağını dile getiren Yılmaz, bu sistemlerin tüketiciyi üretici haline getireceğini, sistemdeki kayıp kaçağı azaltacağını ve piyasa işleyişine önemli katkıda bulunacağını vurguladı.

Karbon salımını azalıyor  

EPDK Başkanı Yılmaz, Türkiye’nin doğalgaz dağıtımında da şebekesini giderek büyüttüğünü, geçen yıl 13,6 milyon konut abonesinin 13,5 milyar metreküp gaz tükettiğini söyledi. Hane başı karbon salımının doğalgaz kullanımına bağlı olarak yüzde 50 azaldığına dikkati çeken Yılmaz, bu yıl doğalgaz dağıtımında 1,7 milyar liralık yatırımla sektörün daha çok büyüyeceğini kaydetti.  akşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir