30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPDK, Arnavutluk ve Senegal’den Heyetleri Konuk Etti

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Arnavut’tan ve Senegal’den gelen heyetleri kabul etti.  Arnavut heyetini EPDK Başkanı Musftafa Yılmaz ağırlarken Senegal heyetini MEDREG Başkanı ve EPDK Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Gülefşan Demirbaş konuk etti.

epdk

Arnavutluk Enerji Düzenleyici Kurumu (ERE) Başkanı Petrit Ahmeti’nin başkanlık ettiği heyet; EPDK ile yapılan işbirliği protokolü ile bu kapsamda gerçekleştirilecek faaliyetler hakkında görüş alışverişinde bulunmak için Türkiye’ye geldi.

Toplantıda, enerji piyasalarının serbestleştirilmesi sürecinde EPDK’nın kuruluşundan beri üstendiği rolün yanı sıra, enerji piyasalarında son dönemde yaşanan ve yakın gelecekte beklenen gelişmeler ele alındı. Toplantıda ayrıca, EPDK ile ERE arasındaki olası işbirliği alanları değerlendirildi.

Toplantının sonunda ERE Başkanı Ahmeti, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’a buluşmadan duyduğu memnuniyeti ileterek, iki kurum arasında sağlanacak işbirliğinin ülkesi adına büyük değer taşıdığını vurguladı.

epdk

“EPDK’nın piyasa reformları ve tarife mekanizmalarına ilişkin deneyimlerinden yararlanmak istiyoruz.”

Senegal Enerji ve Petrol Bakanlığından Genel Müdür Abdoulaye Dia’nın başkanlık ettiği, Senegal Elektrik Şirketi SENELEC ve Senegal Elektrik Düzenleme Komisyonu’ndan yetkililerin oluşturduğu heyet, özellikle doğal gazın elektrik üretiminde kullanımı ve tarife yapısını incelemek amacıyla Türkiye’ye geldi. Heyet, temasları kapsamında EPDK’yı da ziyaret etti.

EPDK’da gerçekleştirilen toplantıda konuşan Senegal heyet başkanı Abdoulaye Dia, Senegal’in yakın zamanda önemli hidrokarbon kaynakları keşfettiğini ve ülkenin doğal gaz altyapısını geliştirmeyi ve düzenleyici kurumlarının doğal gaz piyasasını da düzenleyebilmesi için yasal çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Dia, bu kapsamda doğal gazın elektrik üretiminde kullanılması başta olmak üzere EPDK’nın piyasa reformları ve tarife mekanizmalarına ilişkin deneyimlerinden yararlanmanın kendileri için önemli olduğunu belirtti.

Konuk heyete, Türkiye elektrik ve doğal gaz piyasalarının yapılandırılması ile EPDK tarafından düzenlenen tarifeler hakkında EPDK uzmanlarınca sunum yapıldı.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.