30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPDK, Akaryakıt Sektörünün Anlaşmazlığını Çözecek

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt dağıtım sektöründe yaşanan kar marjı anlaşmazlığı çözmek için “Kar Marjı Paylaşımı ile Promosyonlara İlişkin Karar Taslakları” kamuoyunun görüşüne açtı.

Bayiler; enflasyonun, elektrik, doğalgaz ve işçilik maliyetlerinin arttığını, buna karşılık gelirlerinin ve sattıkları her litre akaryakıttan aldıkları payın düştüğünden yakınıyordu. Bununla birlikte bayiler, litrede, halen 70 kuruş düzeyinde olan dağıtım şirketi+ bayii kar marjının, yarısından daha büyük bir bölümünü dağıtım şirketinin aldığına dikkat çekiyorlardı.

EPDK, sektörden gelen bu vb. şikayetler üzerine kar marjlarıyla ilgili bir çalışma başlatmıştı. Kurum, dün “Dağıtıcı ve Bayi Marjlarının Paylaşımına İlişkin Kurul Kararı Taslağı”nı tarafların görüşüne açtı.

Kurumun açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Dağıtıcı ve Bayi Marjlarının Paylaşımına İlişkin Kurul Kararı Taslağı ile Akaryakıt ve LPG Piyasalarında Uygulanan Promosyonlar Hakkında Karar Taslağı kamuoyunun ve sektör paydaşlarının görüşlerinin alınmasını teminen Kurumumuzun www.epdk.org.tr internet adresinde yer alan “Mevzuat Taslakları” kısmında görüşe açılmıştır. Söz konusu Taslaklara Temmuz ayı içerisinde görüş verilebileceği hususu kamuoyuna ve ilgilileri saygılıyla duyurulur.”

Taslağa göre, satılan her litre motorin ve benzin fiyatında yer alan toplam kar marjından yüzde 45’i dağıtım şirketine, yüzde 55’i bayiye kalacak.

Akaryakıt ve LPG Piyasalarında Uygulanan Promosyonlar Hakkında Karar Taslağı için enerjiportali.com//wp-content/uploads/2019/07/Akaryakıt-ve-LPG-Piyasalarında-Uygulanan-Promosyonlar-Hakkında-Karar-Taslağı.docx Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

DAĞITICI VE BAYİ MARJLARININ PAYLAŞIMINA İLİŞKİN KURUL TASLAĞI için enerjiportali.com/wp-content/uploads/2019/07/DAĞITICI-VE-BAYİ-MARJLARININ-PAYLAŞIMINA-İLİŞKİN-KURUL-TASLAĞI.docx Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.