30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EPDK, 2019 Yılı İçin Son Kaynak Tedarik Tarifesi Limitlerini Belirledi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Son Kaynak Tedarik Tarifesi düzenlemesi kapsamında 2019 yılında uygulanacak limiti belirledi.

Resmi Gazete’de yer alan 18.10.2018 tarih ve 8135 sayılı EPDK Kurul Kararı ile limit tüketim miktarı mesken tüketicileri dışındaki tüketici grupları için 10 milyon kWh/yıl olarak belirlendi. Bir önceki yıl bu rakam 50 milyon kWh/yıl’ dı.

10 milyon kWh/yıl ve üzeri tüketimi olan sanayi tesisleri, işletmeler ve hatta ticarethaneler, elektrik ihtiyaçlarını karşılamak için tedarikçilerle masaya oturacak. Pazarlık yapacak. Taraflar, EPDK’nın belirlediği kriterlere de uyarak, elektrik alım-satım sözleşmesi imzalayacak. İkili anlaşmaya bağlanacak.

KBK değeri 1,128 iken 1,0938 olarak revize edildi.

Bununla birlikte yine bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan aynı tarihli 8136 Sayılı karar ile, aynı yönetmeliğin geçici 2.inci maddesinde yer alan enerji tedarik maliyeti dışındaki diğer tüm maliyetler ile makul kar dikkate alınarak belirlenen katsayı (KBK) değeri 1,128 iken 1,0938 olarak revize edildi.

Enerji uzmanları, yıllık 10 milyon kWh ve üzeri tüketimi olan işletmelere, “Şimdiden piyasaya çıksın. Elektrik üretenlerle ve tedarikçilerle görüşsün. İkili anlaşmasını yapsın. Zorda kalmasınlar. Daha yüksek ya da cezalı fiyattan elektrik almak zorunda kalmasınlar.” diye tavsiyede bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.