30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Entregre Güneş Paneli Üretimi Tesisinin Açılışı Gerçekleştirildi!

NİĞDE (Enerji Portalı) – Yüzde 100 yerli olarak yıllık 1 GW güneş panel üretimi yapacak olan entegre üretim tesisinin temel atma töreni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla Niğde Bor Karma Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirildi.

Eko Temiz Enerji A.Ş. (EkoRE), ingot, wafer, hücre ve modül üretim süreçlerinin oluşturduğu Türkiye’nin ilk entegre güneş paneli üretim tesisini 620 dönüm arazi üzerinde Niğde Bor’da kuruyor. Yüzde 100 yerli olarak yıllık 1 GW güneş panel üretimi yapacak olan entegre üretim tesisinin temel atma töreni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla Niğde Bor Karma Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirildi.

Güneş enerji sistemlerinin panel dışındaki diğer ekipmanlarını üretecek ilgili birinci sınıf firmaların da buraya üretim tesisi kurarak Niğde Bor OSB’nin “Güneş Enerjisi Üretim ve Teknoloji Üssü” olarak konumlanması planlanıyor.

Eko Temiz Enerji A.Ş.  “Enerji Bağımsızlığı için %100 Yerli PV Panel Üretimi” Projesi, Proje Bazlı Yatırım Teşviğine uygun görülerek, ilgili belge 09.04.2018 Tarihi’nde gerçekleştirilen takdim töreninde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi tarafından EkoRE CEO’su Sayın H.Serhan Süzer’e takdim edilmişti.

Türkiye’den bir dünya markası çıkarmayı hedefleyen EkoRE, üretilen ürünlerin yaklaşık %80’ini ihraç ederek; uluslararası güneş enerjisi piyasasında önemli bir yer edinmeyi amaçlıyor.

“Enerji teknolojileri bu anlamda Türk ekonomisinin değişim ve dönüşümünde başrolü oynayacak.”

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez törende yaptığı konuşmada şunlara değindi:

“Amacımız Türkiye’yi ekonomik anlamda üst lige çıkarmak. Bunun yoluysa uygun maliyetli, kaliteli ve sürekli enerji arzından geçiyor. Bu nedenle, enerjide bütün yükün eşit miktarda dağıtıldığı dengeli bir enerji portfoyünün oluşturulması için yerli kaynaklarımızı maksimum oranda kullanmak ve dışa bağımlı olduğumuz kaynaklarda ise yönetilebilir bir duruma gelmek zorundayız.

Yenilenebilir enerji alanında Türkiye’yi model ülke haline getireceğiz. Sadece yenilenebilir enerji üretiminde değil teknolojilerinde de söz sahibi olmak istiyoruz. Türk mühendis ve işçisinin akıl teri ile ıslattığı fikirler, dünyanın her yerine ‘Made In Turkey’ damgalı güneş panelleri ve rüzgar türbinleri ile taşıyacak. Artık enerji politikalarında mümkün olduğunca ithalata yer olmayacak. Bu ve bunun gibi yatırımlarımızla Türkiye, enerji teknolojilerinde merkez ülke konumuna gelecek. Enerji teknolojileri bu anlamda Türk ekonomisinin değişim ve dönüşümünde başrolü oynayacak.

Hem enerji hem de teknoloji bağımlılığını azaltma noktasında ihtiyaç duyulan adımların birer birer atılıyor. Bu güzide tesisimiz, dinamik hale getirdiğimiz yenilenebilir enerji sektörüne dinamizm katacak, benzer vizyoner ve güçlü projelerin de hızla artarak hayata geçmesine cesaret verecektir.”

“Mersin limanından Dünya’ya ihracat yapmayı planlıyoruz ve uzun vadeli planlamamızda ürettiğimiz ürünlerin %80’ini ihraç edeceğiz.”

Üretim tesisinin temel atma töreninde konuşan EkoRE CEO’su H.Serhan Süzer tesis ile ilgili şunları aktardı:

“Enerji bağımsızlığı için %100 yerli güneş paneli üretimi hedefiyle çıktığımız bu yolda memlekete 700 Milyon $’lık sermaye girişi sağlayacağımız gibi yapacağımız Ar-Ge çalışmalarımızla herkesin hayatının her anında güneş enerjisine ulaşımını sağlayacağız. Kristal teknolojide ingot, wafer, hücre ve modül üretimi gibi 4 önemli prosesin bir arada olduğu dev bir tesis kuracağımız alanımız 2 GW’lık üretim için yeterli. Proje alanımız 620 dönüm, yaklaşık 85 futbol sahasına tekabül ediyor. Başlangıçta planan 1 GW’lık kapasitenin gerekirse iki katına çıkacağız. Mersin limanından Dünya’ya ihracat yapmayı planlıyoruz ve uzun vadeli planlamamızda ürettiğimiz ürünlerin %80’ini ihraç edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.