30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Entegre Katı Atık Tesisleri Belediyelere Güç Veriyor!

DİYARBAKIR (Enerji Portalı) – Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, çöplerini vahşi depolama yöntemi ile değil Entegre Katık Tesisi ile değerlendirmeye karar verdi. Belediye kuracağı tesis ile hem çöplerinden geri dönüşüm sağlayacak hem de enerji üretecek.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, çöplerini vahşi depolama yöntemi ile değil Entegre Katık Tesisi ile değerlendirmeye karar verdi. Belediye kuracağı tesis ile hem çöplerinden geri dönüşüm sağlayacak hem de enerji üretecek.

Başkan Atilla’nın 25 yıldır çöplerin vahşi şekilde biriktirilmesi sorununun çözümü için verdiği talimatın ardından Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Entegre Katı Atık Projesini uygulamaya geçiriyor. Bu kapsamda Çınar ilçesine bağlı Sevindik Mahallesi’nde 1 milyon 280 bin metrekare alanda 150 milyon lira tutarında Entegre Katı Atık Tesisi kurulacak. 2019’un ilk çeyreğinde ihaleye çıkacak projenin 2020 yılının sonuna doğru tamamlanması planlanıyor.

Tesisin tamamlanmasıyla merkez Yenişehir, Bağlar, Kayapınar ve Sur ilçelerinin yanı sıra Dicle, Hani, Eğil, Ergani, Bismil ve Çınar ilçelerinin katı atık sorunu çözülecek.

Kurulacak tesis ile günlük 4 megavat enerji üretilmesi planlanıyor…

Öte yandan, Karacadağ eteklerinde yer alan Yiğityolu mevkisindeki vahşi depolama alanında 25 yıldır biriken çöpten enerji üretilmesi için proje hazırlandı. Depolama alanında kurulacak santral ile biriken metan gazından günlük 4 megavat enerji üretilecek.

“Diyarbakır’ın katı atık sorununu, buna bağlı olarak da bazı ilçelerimizin evsel atık sorunlarını çözmüş olacağız.”

Katı evsel atıklarının 25 yıldır Şanlıurfa yolundaki Karacadağ eteklerine döküldüğünü belirten Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ramazan Savaş, bunun şehre yakışmayan bir durum olduğunu kaydetti. Bu durumu değiştirmek ve entegre bir katı atık alanı için son hızla çalıştıklarını aktaran Savaş:

“25 yıllık sorunu çözme adına çalışıyoruz. Yaptığımız planlamalara göre yeni entegre katı atık tesisimizi 2019’un ilk çeyreğinde ihaleye çıkarmayı planlıyoruz. Bu projeyle Diyarbakır’ın katı atık sorununu, buna bağlı olarak da bazı ilçelerimizin evsel atık sorunlarını çözmüş olacağız.” diye konuştu.

“Kağıt, plastik ve cam atıklarımızı ülke ekonomisine kazandırmış olacağız.”

Savaş, proje ile atıkları yerinde ayrıştırma sistemlerinin kurulacağını ifade ederek:

“Kağıt, plastik ve cam atıklarımızı ülke ekonomisine kazandırmış olacağız. Diyarbakır’daki evsel atıklardan oluşan çevresel sorunların çözümüne de çok büyük bir katkı sağlayacak ayrıca bu proje ile enerji elde edeceğiz. Bu projeden elde edeceğimiz enerji ile Diyarbakır şehir merkezinin elektrik ihtiyacını karşılayacağımızı düşünüyoruz.”

Arıkaya Mahallesi Atıklarla Isınıyor

İnegöl’deki Katı Atık Depolama Alanı Enerji Üretim Santrali Oldu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.