30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ENSİA “Enerji Yerli, Ekipman İthal”

İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen ICCI 2018’de Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ENSİA) tarafından organize edilen “Yenilenebilir Enerji Sektöründe Yerli Ekipman Üretimi” başlıklı panel, Enerji üretimi ve Enerji üretimindeki malzeme tedariği konularını masaya yatırdı.

 Panelde yerli ve temiz enerji kaynaklarına yönelik farkındalığın son yıllarda arttığına işaret edilirken, enerji ekipmanlarındaki ithâlatın bu duruma gölge düşürdüğü belirtildi.

ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever’in yönettiği panelde İğrek Makine Yönetim Başkanı Orhan İğrek, Onur Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Onur Günduru, MİMSAN Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Enver İlhan ve Ege Kule Fabrika Müdürü Emre Demirel birer konuşma yaptı.

ENERJİ YERLİ, EKİPMAN İTHAL!

Panelin açılış konuşmasını yapan Vatansever, 5’inci Bölge teşvik kapsamına giren yenilenebilir enerji ekipmanlarının sadece türbin, jeneratör ve kanat imalatını kapsadığını hatırlattı. Vatansever, ENSİA’nın tüm kamu otoriteleri ile paylaştığı önerisinin, “Yenilenebilir enerji yatırımlarında kullanıldığının belgelendirilmesi ve takibini yapılması şartıyla Türkiye’de üretim yapan yan sanayi firmalarının da 5’inci Bölge teşviklerinden yararlanması” olduğunu vurguladı.haberler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.