30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Eni: Savaş Gemileri Gelirse Arama Yapmayı Sonlandırırız

KIBRIS (Enerji Portalı) – Kıbrıs’ın güneyinde doğal gaz arayan İtalyan enerji şirketi Eni’nin CEO’su Claudio Descalzi, savaş gemilerinin gelmesi halinde bölgeyi terk edeceklerini açıkladı.

Adada doğal gaz arama faaliyetlerinde bulunma hakkı tanınan İtalya’nın en büyük enerji şirketi ENI, bölgede gerilimin tırmanması ve taraflardan birinin bölgeye savaş gemileri göndermesi durumunda çalışmalarını durdurup Kıbrıs’ı terk edeceğini açıkladı.

Kesinlikle doğal gaz kuyuları için bir savaş başlatmak istemiyorum.”

İtalya’nın başkenti Roma’daki bir etkinlikte gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eni CEO’su Claudio Descalzi, açıklamasında, “Endişeli değilim. Ama birileri buraya savaş gemileri ile gelirse sondaj çalışması yapmayacağım. Kesinlikle doğal gaz kuyuları için bir savaş başlatmak istemiyorum.” dedi.

Şu ana dek Kıbrıs açıklarındaki üç bölgede doğal gaz yatakları bulundu. Shell ve ExxonMobil gibi enerji devlerini bölgeye çeken bu gelişmeye rağmen henüz söz konusu yataklardan doğal gaz çıkarma işlemine başlanmadı.

“Eğer gerginliğe neden olacaksa kazı yapmak istemediğini ve kazı yapmayacaklarını açıklamasını olumlu bir gelişme.”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, ENI şirketinden gelen bu açıklama üzerine sosyal medya hesabında bir açıklama yaptı.

Bir süredir, Doğu Akdeniz bölgesinde Türkiye ile birlikte sahada dengeyi sağlamaya dönük ortaya koydukları politikanın etkilerinin artık hissedildiğini belirten Özersay, şunları belirtti:

İtalyan ENI şirketinin, Türkiye’nin kıta sahanlığı içerisinde yer alan bölgede, eğer gerginliğe neden olacaksa kazı yapmak istemediğini ve kazı yapmayacaklarını açıklamasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyorum. 2018 yılı içerisinde bahse konu şirket, hem Türkiye’nin bu konularda ciddi olduğunu, hem de Kıbrıs Türk tarafı olarak bizim, bir çözümden önce bu çalışmalar yapılacaksa bir uzlaşmaya hazır olduğumuzu bizzat görmüş, tecrübe edinmiştir.”

Uluslararası şirketler de dahil tüm paydaşların, Kıbrıs Rum liderliğine doğal gaz konusunda doğru mesajları vermeye başlamasını umduklarını belirten Özersay, “Dış politikada caydırıcılık içeren kararlı duruş, sonuç alınmasına yardımcı olabiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: EuroNews

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.