30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Enerji İle İlgili Emisyonların Yüzde 40’ı Kömür Kaynaklı”

FRANSA (Enerji Portalı) – İklim kaygılarına rağmen kömür talebi sabit kalıyor, hatta bazı ülkeler çalışmalarını arttırıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) bugün yaptığı açıklamada, kömür talebinin, iklim krizinin korkularına rağmen Asya’dan gelen talep nedeniyle önümüzdeki dört yıl boyunca sabit kalacağını söyledi.

Kömür, ekonomik kalkınmanın yükselen enerji taleplerini arttırıyor. Ancak çevreye mal olacak şekilde Güneydoğu Asya’da önemli bir güç kaynağı olmaya devam ediyor.

Güneydoğu Asya’daki kıyı bölgeleri, iklim değişikliği ile bağlantılı olarak büyük sel ve deniz suyu istilasına şahit olmalarına rağmen iklim değişikliğini ikinci plana koyuyorlar.

IEA’nın bir raporunda “Küresel kömür talebi 2017’den bu yana toparlandı. 2019’da muhtemelen düşecek olmasına rağmen, 2024’ten sonra istikrarlı bir şekilde kalmasını bekliyoruz” dedi.

Elektrik üretmek için kullanılan birincil enerji kaynağı olan kömür, enerjiyle ilgili CO2 emisyonlarının% 40’ından fazlasını oluşturuyor. Ayrıca çelik ve çimento üretmek için yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor.

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri kömür konusunda daha az bağımlı hale geliyor. Ancak kömürün Asya’da, özellikle dünyanın en büyük kömür üreticileri ve kullanıcıları olan Hindistan ve Çin’de kullanımı artıyor.

“Karbon yakalama, kullanım ve depolama (CCUS) projeleri gerekiyor!”

IEA genel müdürü Fatih Birol, “Asya’daki kömür yakıtlı elektrik santralleri genç, ortalama olarak 12 yaşındalar. Bu yüzden hala onlarca yıl çalışabilirler.” dedi.

Birol, Karbon yakalama, kullanım ve depolama (CCUS) projeleri gibi teknolojilere erişimin gerekli olacağını ve atmosfere salınmasını önlemek için CO2 yakalayıp depolayan pahalı bir teknoloji olduğunu söyledi. Ayrıca şunları ekledi:

“Şimdilik faaliyette olan birkaç CCUS projesi var. CCUS’un Asya’nın birçok genç enerji santralinde benimsenmesi, dünyayı iklim, hava kalitesi ve enerjiye erişim konusunda uluslararası hedeflere ulaşmak için bir yolla aynı hizaya getirmek için gerekli olacaktır.”

Kaynak: DailySabah

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.