30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerjiyi Etkin Kullanma Konusunda Örnek Bir Kurum: BOTAŞ

İSTANBUL (Enerji Portalı) – BOTAŞ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde başlattığı BOTAŞ Yer-Ver (Yerli ve Verimli) projeleri kapsamında, yerliliği ve verimliliği ön plana çıkaran çalışmaları ile enerji sektöründeki kamu kurumları arasında TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemini tüm tesislerinde hayata geçiren ilk kuruluş oldu.

BOTAŞ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde başlattığı BOTAŞ Yer-Ver (Yerli ve Verimli) projeleri kapsamında, yerliliği ve verimliliği ön plana çıkaran çalışmaları ile enerji sektöründeki kamu kurumları arasında TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemini tüm tesislerinde hayata geçiren ilk kuruluş oldu.

BOTAŞ, enerji ve enerji yönetiminin gerekliliğine değinerek şunları aktardı:

“Günümüzde üretim artışı ile birlikte enerji kaynaklarının etkin kullanımı, enerji tasarrufu, enerji verimliliği, geri kazanım ve tekrar kullanım gibi kavramlar önem kazanmaktadır. Küresel ısınmanın getirdiği olumsuz sonuçlar ve enerji kaynaklarının azalması nedeni ile enerji yönetimi son derece önemli bir konu haline gelmiştir.

Etkin bir enerji yönetimi, kuruluşlar için yararlı olmanın yanında artık bir gereklilik olmuştur. TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi temelde, enerjinin sistematik bir şekilde yönetilmesi ve verimli kullanılmasına dayanmaktadır.

BOTAŞ, en çevreci kuruluş olma parolası doğrultusunda; çalışanların tam katılım ve desteği ile enerji kaynaklarını en verimli şekilde kullanmayı, en düşük çevresel etki anlayışı ile enerji performanslarını sürekli ve sürdürülebilir bir biçimde geliştirmeyi, yeni teknolojileri takip ederek alternatif enerji kaynaklarını araştırmayı, her türlü bilgi ve kaynağı sağlamayı, tasarım, ürün, ekipman ve servislerin satın alınmasında enerji verimliliğine uygun seçimlerin yapılmasını güvence altına almayı ve benzer proseslerin enerji performanslarını karşılaştırmayı taahhüt eden bir Enerji Yönetim Sistemi Politikası benimsemiştir.

BOTAŞ, 2017 Aralık ayında pilot uygulama olarak başlattığı TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi çalışmalarında, Aralık 2018 itibarıyla kapsam genişlemesini de tamamlayarak tüm işletme ve tesislerinde Enerji Yönetim Sistemini uygulamaya başlamıştır.”

“2018 yılı enerji tüketimi 2017 yılının aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, BOTAŞ’ın doğal gaz tüketiminde %35, elektrik tüketiminde ise %25’lik bir tasarruf sağlandı.”

BOTAŞ, enerji verimliliği kapsamında yaptıkları çalışmaları şu şekilde aktarıyor:

  • 2017 yılında pilot uygulama olarak başlatılan çalışmalar kapsamında, Genel Müdürlük Hizmet Binalarında izolasyon çalışmaları yapılmış, çatı güneş enerjisi sistemi kurulmuş, aydınlatma sisteminin tasarruflu lambalar ile değişimi sağlanmış ve ısıtma/soğutma boruları jeotermal borular ile değiştirildi. 
  • BOTAŞ genelinde, elektik enerji maliyetinin optimizasyonuna ilişkin yapılan çalışmalar neticesinde, elektrik abonelikleri için elektrik tedarik anlaşması yapılmıştır. Maliyet iyileştirmesine yönelik çalışmalar ile Ekim 2017-Kasım 2018 döneminde önemli bir tarife tasarrufu sağlandı.
  • Petrol İşletmelerinde 6 adet ana hat pompa motorunun daha verimli motorlar ile değiştirilmesi sağlanmış, doğal gaz iletim hattında ise verimli işletmecilik yapılarak kompresör istasyonlarında kullanılan dâhili yakıt gazından tasarruf sağlandı.
  • Kompresör istasyonlarında ortaya çıkan ve büyük bir enerji potansiyeline sahip yüksek debi ve sıcaklıktaki egzoz gazlarının geri dönüşümünü sağlayarak, elektrik üretimine imkân sağlayan Baca Atık Isı Geri Kazanım Projesinin de yine önümüzdeki süreçte pilot uygulama olarak bir kompresör istasyonunda hayata geçirilmesi ve devamında da uygun olan tüm istasyonlarda yaygınlaştırılması planlanmaktadır.
  • İlk etapta 1 MW’lık Güneş Enerji Santrali (GES) ihalesi yapıldı. Önümüzdeki süreçte planlanan proje hedefleri arasında, 5 MW’lık yeni bir GES projesi de öngörülüyor.
  • Rüzgâr Enerji Santrali (RES) kurulumu için uygun olduğu belirlenen Kuruluşumuza ait tesislerde de önümüzdeki süreçte RES kurulumu çalışmalarının yapılması planlanmaktadır.

Tüm bu iyileştirmelere bağlı olarak, 2018 yılı enerji tüketimi 2017 yılının aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, BOTAŞ’ın doğal gaz tüketiminde %35, elektrik tüketiminde ise %25’lik bir tasarruf sağlandığı belirtildi.

BOTAŞ, enerji yönetimi ve enerji verimliliği alanında bilinçlendirme çalışmalarına da iştirak etti…

Enerji Verimliliği Haftası (11-18 Ocak) etkinlikleri kapsamında BOTAŞ, enerji yönetimi ve enerji verimliliği alanında yapılan çalışmaları ve 2019 yılı hedeflerini değerlendirmek üzere, 11-12 Ocak 2019 tarihlerinde BOTAŞ Ceyhan Petrol İşletmeleri Bölge Müdürlüğünde, Enerji Yönetimi ve Enerji Verimliliği Çalıştayı gerçekleştirdi.

Enerji Yönetimi ve Enerji Verimliliği Çalıştayı’nın kapanış konuşmasını yapan BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, 2019 yılının BOTAŞ için bir Ar-Ge yılı ve BOTAŞ Yer-Ver (Yerli ve Verimli) Projesinin şaha kalktığı bir yıl olacağını ifade ederek, yaptıkları çalışmalarla yetinmeyeceklerini, daha yapacak çok işlerinin olduğunu söyledi.

Konuşmasında, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi sertifikasını enerji sektöründeki kamu kurumları arasında ilk alan kuruluşun BOTAŞ olmasının, Kuruluşun genel yönetim stratejisi açısından önemli olduğunu ifade eden BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, Enerji Yönetimi ve Enerji Verimliliği Çalıştayı ile neler yaptıklarını ve bundan sonra neler yapacaklarını görme imkânı bulduklarını ve bu çalışmaların tüm Türkiye’ye örnek olacağını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.