30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Enerjiye Son 15 yılda 107 Milyar Dolarlık Yatırım Yapıldı”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerjisa Enerji’nin (ENJSA) CEO’su Ziya Erdem, İngiltere’nin başkenti Londra’da FT tarafından düzenlenen “Dijital Enerji Zirvesi”ne katılarak enerji sektörüne dair değerlendirmelerde bulundu.

Enerjisa Enerji’nin (ENJSA) CEO’su Ziya Erdem, İngiltere’nin başkenti Londra’da FT tarafından düzenlenen “Dijital Enerji Zirvesi“ne katıldı. Dijital çağda liderlik panelinde konuşan Erdem, katılımcılara gerek Enerjisa gerekse Türkiye’ye yatırım noktasında oldukça önemli mesajlar verdi.

“Türkiye’de enerji sektörüne son 15 yılda 107 milyar dolarlık yatırım yapıldı.”

Ziya Erdem, 2018’de şirketin iyi performans gösterdiğine işaret ederken, 2019 ve gelecek yıllar için de oldukça pozitif konuştu. Enerji şirketlerinin bankalara olan borç yükü hakkında kısa bir değerlendirme yapan Erdem, “Türkiye’de enerji sektörüne son 15 yılda 107 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Halen sektörün 47 milyar dolar borcu var. Bunun çoğunluğu da üretim kaynaklı borçlar. Stres altında olan rakam ise sadece 11-12 milyar dolar civarında. Geri kalan büyük bölüm ise çevrilebilir nitelikte borçlar. Enerjide yapılan işten normalde zarar etmezsiniz, bu konuda devlet sistemi çok iyi kurdu. İşi hak ettiği şekliyle yapıyorsan zaten para kazanırsın.” dedi.

“Barajlarımızdaki doluluk seviyesi bu sene çok yüksekti. Bu sayede HES’ler ile Türkiye 8,5 milyar lira tasarruf etti.”

Enerjisa’nın yüzde 40’ar hissesi Düsseldorf merkezli Alman enerji devi E.ON ile Sabancı Holding’e ait, kalan yüzde 20 hisse ise Borsa İstanbul’da işlem görüyor.  Enerjisa’nın bugünkü piyasa değeri 7 milyar 110 milyon lira civarında. Almanlar da yerli yatırımcımız da çok mutlu.”

“Kredilerimizi komple TL’ye döndük.”

Erdem, “Sektörde bir konsolidasyon beklentisi var, sizin bakış açınız nasıl?” sorusunu şöyle yanıtladı:

Enerjisa olarak yeni bölgelere yatırıma her zaman açığız. İstanbul Anadolu Yakası-Ayedaş, Başkent ve Toroslar bölgesinin elektriğini veriyoruz. Bu da yaklaşık 22 milyon abone demek. Biz bu işi çok iyi biliyoruz bu yüzden yeni bölgelere yatırım neden olmasın.

Türkiye’deki 21 dağıtım bölgesinin üçü (İstanbul Anadolu yakası-Ayedaş, Başkent ve Toroslar) bizde. 2009’da lisansı alındı ve ardından da yatırımlarımıza başladık.

Grup olarak 2013 yılında; lisanslara ödediğimiz paralar da dahil olmak üzere, ‘TL kazanıyoruz, TL borçlanırız’ diyerek kredilerimizi komple TL’ye dönmüşüz. 1 kuruş döviz borcumuz yok. Sadece sözleşmelerden dolayı TL’ye dönemediğimiz 68 milyon dolarlık EBRD kredimiz var. TL’ye dönüş hamlesi son bir yılda (piyasada oynaklığın yüksek olduğu dönem) daha da önem kazandı.

Özsermayeye göre oldukça düşük yüzde 1.9’luk borçlanma oranına sahibiz.

Bizim 7 milyar TL’lik varlığa dayalı yatırımımız var, borçlarımız ise 8 milyar TL. Özsermayeye göre oldukça düşük yüzde 1.9’luk borçlanma oranına sahibiz. Yüzde 20 halka açık hisseleri elinde bulunduranların yüzde 80’i de Batı ağırlıklı uluslararası yatırımcılar ve sigorta fonları. Gelir ve kârda 2019’da yüzde 20 büyüme hedefliyoruz. Kârın yüzde 60-70’ini de temettü olarak dağıtmayı planlıyoruz.

Enerjide Türkiye adına önemli bir tespiti paylaşan Ziya Erdem, “Bu yıl barajlarımız adına sağlam yağış oldu. Halen yeraltı sularından barajlar dolmaya devam ediyor. Ağustos ayında baraj dolulukları yüzde 65. Bu muaazzam bir rakam. Uzun zamandır yaşanmıyordu. Bu sene dövize bağımlı doğal gaz santralları neredeyse hiç çalışmadı. Türkiye’nin bu sayede 1.5 milyar dolarlık (8,5 MİLYAR LİRA) bir tasarrufu oluştu.” diye aktardı.

“Yurtiçinde ve yurtdışında yatırım için start-up şirketleri ile görüşüyoruz.”

Enerjisa gelecek adına da hummalı bir çalışma içinde. Erdem, bu konuda şunları söyledi:

“Elektrikli otomobiller için hizmet sunan e-şarj işimizde 300 istasyona ulaştık. Şimdi bu işi başka ülkelere de açmayı planlıyoruz. Geleceği düşündüğümüzde bugünkü altyapıların yetmeyeceği açık. Bugünkü dağıtım sistemleri geleceğin elektrikli araçları için yeterli değil. Düşünün, bir otomobilin 20 dakikalık hızlı şarjı için 1 apartmanın kullandığı günlük elektik harcanıyor. Bu yüzden işimizle bağlantılı içeride ve yurtdışında yatırım için start-up şirketlere bakıyoruz.”

Enerjisa Hakkında:

Türkiye’nin en büyük elektrik dağıtım ve perakende satış şirketi Enerjisa, Türkiye’deki dağıtım bağlantı noktalarının yaklaşık yüzde 25’ini oluşturan 11 milyon dağıtım bağlantı noktasına sahip.

Paylaşılan son verilere göre; Enerjisa’nın elektrik dağıtım ağı 226.981 km. Abone sayısı 9.6 milyon.

Şirket bünyesinde 11 bine yakın personel çalıştıran Enerjisa’nın yıllık hasılatı 18 milyar TL.

Kaynak: NTV

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.