30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EnerjiSA Halka Arz için Başvuruda Bulundu

Enerjisa’nın elektrik dağıtım ve satış birimi Enerjisa Enerji AŞ’nin halka arz için Sermaye Piyasası Kuruluna (SPK) başvurduğu açıkladı.

Hacı Ömer Sabancı Holding (SA) çatısı altındaki şirketlerden Enerjisa halka açılıyor.

Enerjisa Enerji AŞ tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada, şirketin halka arzına yönelik taslak izahnamenin SPK’nın onayına sunulduğu belirtildi.

İzahnameye göre, halka arz öncesinde Sabancı Holding, şirket sermayesinin yüzde 50’sini ve E.ON’un yüzde yüz iştiraki DD Turkey şirketi de kalan yüzde 50’lik hisseyi elinde bulunduruyor.

Halka arz edilen payların tamamının satılması durumunda, Sabancı Holding yüzde 41, DD Turkey de yüzde 41 oranında pay ve oy haklarını doğrudan ellerinde bulundurmaya devam edecek. Ek satış kapsamında satışa sunulan payların tamamının satıldığı varsayıldığında, Sabancı Holding ve E.ON yüzde 40’ar paya sahip olacak.

ENERJİSA ORTAKLIK YAPISI (50-50)

Almanya merkezli enerji devi E.ON ile Sabancı Holding, Enerjisa’da yüzde 50’şer payla ortak. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Enerjisa Enerji’nin ulusal uzun vadeli kredi notunu AA (tur), görünümünü ise durağan olarak teyit etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.