30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerjisa Enerji’nin Başarılı Arzın’dan sonra Enerjisa Üretim’de 2019’da Halk’a Arz Olacak

Enerjisa’nın rekor ilgiyle başarılı halka arzı, Sabancı Holding’te halka’a arz için E.ON ortaklığınında halkı arzı için düğmeye basılmasını sağladı.

Sabancı Holding 2017 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre, 2017 yılı kombine net satışları yüzde 22 artışla 65 Milyar 600 Milyon TL, konsolide net karı ise yüzde 31 artışla 3 Milyar 481 Milyon TL olarak gerçekleşti. Kombine EBITDA ise, yüzde 34 artışla 15 Milyar TL oldu. Sabancı Holding, 2017 yılı faaliyetlerini ve 2018 yılına yönelik hedef ve projelerini Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen’in katıldığı bir toplantıyla açıklayan Mehmet Göçmen Enerji’danın başarılı halka arz’dan sonra yeni hedefler hakkında da bilgi verdi.

Sabancı Topluluğu’nun 2018 yılına olumlu bir başlangıç yaptığını vurgulayan Güler Sabancı, “Topluluğumuz için son yıllarda en çok yatırım yaptığımız, en çok emek verdiğimiz, sonunda sektörünün lideri olarak halka arz ettiğimiz Enerjisa’da rekor bir taleple karşılaşmak bizleri çok memnun etti. Ayrıca enerji dağıtımının halka arzından elde ettiğimiz kaynağı, yine ülkemizin geleceğine ve sektörün potansiyeline olan güvenimizle enerji üretim şirketimize yatırıyoruz. Hedefimiz, Enerjisa üretim şirketini de halka arz etmek olmalı. Böylece yaratılan değeri şeffaflıkla paylaşırken, tüm Topluluğumuzun yapısının daha sağlıklı ve sağlam olmasına katkı sağlanacaktır.”

Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen ise 2017 yılında Sabancı Topluluğu’nun stratejik yol haritasını tamamladıklarını ve uygulamaya başladıklarını ifade etti. Göçmen, Sabancı’nın yeni yol haritasına ilişkin şunları söyledi:

”Stratejik bir yaklaşımla yönettiğimiz portföyümüzü yeniden gözden geçirdik ve şirketlerimizin portföydeki rollerini yeniden tanımladık. Bugün geldiğimiz noktada, dört ana temel üzerine oturan (dinamik portföy yönetimi) anlayışıyla geleceğe bakıyoruz. Bu anlayış, mevcut işlerimizin dönüşümü, portföyün etkin yönetimi, mevcut işlerimizde teknoloji ve yeni pazarlara yatırım, dijitalleşme ve verinin yarattığı yeni iş alanlarına odaklanmadan oluşuyor.”

ENERJİSA TEMETTÜ ÖDEME POLİTİKASI

Sabancı Holding’in temettü politikasında da artış olduğunu ifade eden Göçmen şunları söyledi, “Enerjisa Enerji’nin de temettü dağıtabilir hale gelmesiyle, Topluluk şirketlerimizin temettü potansiyelleri arttı. Biz de, “değer yaratma” misyonumuzdan, hareketle politikamızı gözden geçirdik. Buna göre, 2018’de dağıtılacak temettü oranı 2017’nin yüzde 50 fazlası haline geldi” dedi.

Mehmet Göçmen, Enerjisa Enerji’yi yaklaşık beş kat gibi rekor bir taleple halka açtıklarını hatırlattı. Bu halka arzın enerji alanında faaliyet gösteren tüm paydaşların daha kaliteli finansman kaynaklarına ulaşımı açısından örnek olacağını belirten Göçmen, sektörün kurumsallaşması ve şeffaflığın gelişimini de destekleyerek öncü olacağının altını çizdi. Halka arzdan elde edilen kaynağın Enerjisa Üretim’in sermaye artırımında kullanılacağını belirten Göçmen, bu şirketin de 2019 sonuna kadar halka arza hazır hale getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Mehmet Göçmen’in verdiği bilgiye göre Sabancı Topluluğu’nda Enerji Grubu’nun banka hariç toplam kombine cirodaki payı yüzde 43’ü düzeyine ulaştı. Kombine ciro bir önceki yıla göre yüzde 31 arttı. Kombine EBITDA bazında ise, Enerji Grubu’nda bir önceki yıla göre yüzde 40 artış görüldü. Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.