30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerjinin Verimli Kullanılması İçin Kampanya Başlatıldı!

GAZİANTEP (Enerji Portalı) – Gaziantep Büyükşehir Belediyesi personellerinin enerji verimliliği ve tasarrufu konusundaki bilinç ve farkındalıklarını arttırmak ve günlük hayatta almaları gereken enerji tasarrufu önlemlerini anlatmak için bir kampanya başlattı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan kampanya araştırma, teknolojik kalkınma ve demonstrasyon amacıyla Avrupa Birliği’nin 7. Çerçeve Programı kapsamında yürütülen EU-GUGLE projesi kapsamında finanse ediliyor. Kampanya çalışmaları Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Yenilenebilir Enerji Yönetimi Şube Müdürlüğü ve Dış İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından yürütülüyor.

Yaşamın her anında enerji tasarrufu için yapabilecek pek çok yöntem olduğu bilinciyle yola çıkan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, “Enerji Verimliliği” kampanyası ile çalışanlarına tasarruf önerileri verirken aynı zamanda hizmet binasında enerji tüketimini düşürerek enerji tasarrufu yapmayı hedefliyor.

Bir dokunuş yeter, geleceğe enerji bırak

“Cihazların enerji sınıfını, dayanıklılığını ve geri dönüştürülebilir olmasında dikkat edilirse tasarruf sağlamış olursunuz.”

“Bir dokunuş yeter, geleceğe enerji bırak” sloganı ile başlayan kampanya mesajı ve görseli bu harekete referans veren, hatırlatıcı nitelikte taşıyor. Belediye yetkilileri kampanya sloganın çalışanlara şu mesajları verdiğini ifade ettiler:

“Çalışma ortamından ayrılmanız gerektiğinde bilgisayarlarınızı uyku moduna almayı, masa lambalarınızı ve ışıklarınız kapatmayı unutmayınız. Asansör yerine merdivenleri kullanarak hem enerji tasarrufu hem de egzersiz yapmış olursunuz.

Musluklardan boşa akan suları kapatarak hem su tasarrufu hem de enerji tasarrufu sağlamış olursunuz. Çay ve kahve tüketiminin az olduğu sürelerde ocağı ve su ısıtıcılarını kapatarak veya altını kısarak enerji tasarrufu sağlamış olursunuz. Ofisinizdeki klimaları ortam sıcaklığına göre ayarlayıp, camları açmamak durumunda enerji verimliliğine büyük önemde katkı sağlamış olursunuz. Otomobil kullanıcıları için sıcak havalarda klimayı kullanırken camları kapalı tutarak tasarruf sağlamış olursunuz. Ayrıca ani gaz ve fren yapmak yakıt tüketimini arttırdığı için trafik akışına göre hareket etmek ile enerji tasarrufu sağlamış olursunuz. Kurum satın alma sürecinde cihazların enerji sınıfını, dayanıklılığını ve geri dönüştürülebilir olmasında dikkat edilirse tasarruf sağlamış olursunuz. Kullanmadığınız elektronik cihazları prizden çekmek, düğmelerinden kapatmak ile enerji tasarrufu sağlamış olursunuz. Kısa mesafelere ulaşmak için otomobil kullanmak yerine yürümeyi veya bisiklet kullanmayı tercih etmek ile enerji tasarrufu sağlamış olursunuz. Tek başınıza yolculuk yaparken toplu taşımayı kullanarak enerji tasarrufu sağlamış olursunuz. Toplantı odasından çıkarken klimayı, pencereleri ve ışıkları kapatarak enerji tasarrufu sağlamış olursunuz.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.