Enerji Portalı
  • Home
  • Jeotermal
  • Enerjideki Fiyat Artışları Isı Pompalarına İlgiyi Artırdı
Haberler Jeotermal

Enerjideki Fiyat Artışları Isı Pompalarına İlgiyi Artırdı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Doğal Jeotermal Enerji Sistemleri Genel Müdürü Serhat Çınar, “Doğalgaza gelen zam sonrası ısıtma ve soğutmada çok daha avantajlı enerji giderlerine sahip ısı pompalarına ilgi arttı.” dedi.

Çınar, yaptığı yazılı açıklamada, ısı pompalarının yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemli unsurlarından biri olduğunu belirterek, “Doğalgaza gelen zam sonrası ısıtma ve soğutmada çok daha avantajlı enerji giderlerine sahip ısı pompalarına ilgi arttı.Türkiye’de genellikle Ege bölgesinde tercih edilen ve faturaları yarı yarıya düşüren ısı pompaları artık vatandaşın radarına girmiş durumda. Hava kaynaklı ısı pompaları doğalgaza ve klima sistemlerine göre ısıtmada yüzde 30, soğutmada ise yüzde 50’ye yakın tasarruf sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

Hava, toprak veya su kaynaklı ısı pompalarının tek bir sistemle hem ısıtma hem soğutma hem de sıcak su ihtiyacını karşıladığını belirten Çınar, “Böylece tüketiciye büyük avantaj sağlayabiliyor. Toprak ve su kaynaklı ısı pompaları ise ısıtma ve soğutmada yüzde 60 üzerinde tasarruf sağlamakta. Bu cihazlar, otellerde 1,5-4 yıl, alışveriş merkezlerinde 1,5-3,5 yıl, konutlarda 3-6,5 yıl gibi kısa sürede kendini amorti ediyor. Böylece kullanıcı kazançlı çıkıyor.”

Related posts

Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı

İbrahim Kara

Prof. Dr. İbrahim Dinçer: “Türkiye Kendi Enerji Çözümlerini Üretmek Zorunda”

İbrahim Kara

Enerjisa’nın Konsolide Faaliyet Gelirleri Yüzde 58 Arttı

İbrahim Kara

Artan Karbon Fiyatları Temiz Enerjiye Geçişi Tetikleyebilir

Sahin Akman

TANAP’ın Desteği 140 Milyon Liraya Ulaşacak

İbrahim Kara

Petkim, MIT’nin Endüstriyel Bağlantı Programı Üyesi Oldu

İbrahim Kara

Yorum Bırakınız