30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerjideki Fiyat Artışları Isı Pompalarına İlgiyi Artırdı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Doğal Jeotermal Enerji Sistemleri Genel Müdürü Serhat Çınar, “Doğalgaza gelen zam sonrası ısıtma ve soğutmada çok daha avantajlı enerji giderlerine sahip ısı pompalarına ilgi arttı.” dedi.

Çınar, yaptığı yazılı açıklamada, ısı pompalarının yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemli unsurlarından biri olduğunu belirterek, “Doğalgaza gelen zam sonrası ısıtma ve soğutmada çok daha avantajlı enerji giderlerine sahip ısı pompalarına ilgi arttı.Türkiye’de genellikle Ege bölgesinde tercih edilen ve faturaları yarı yarıya düşüren ısı pompaları artık vatandaşın radarına girmiş durumda. Hava kaynaklı ısı pompaları doğalgaza ve klima sistemlerine göre ısıtmada yüzde 30, soğutmada ise yüzde 50’ye yakın tasarruf sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

Hava, toprak veya su kaynaklı ısı pompalarının tek bir sistemle hem ısıtma hem soğutma hem de sıcak su ihtiyacını karşıladığını belirten Çınar, “Böylece tüketiciye büyük avantaj sağlayabiliyor. Toprak ve su kaynaklı ısı pompaları ise ısıtma ve soğutmada yüzde 60 üzerinde tasarruf sağlamakta. Bu cihazlar, otellerde 1,5-4 yıl, alışveriş merkezlerinde 1,5-3,5 yıl, konutlarda 3-6,5 yıl gibi kısa sürede kendini amorti ediyor. Böylece kullanıcı kazançlı çıkıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.