30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Enerjide Ticaret Merkezi Olma Yolunda VEP ve VGP’nin Rolü Büyük”

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, EPİAŞ Vadeli Elektrik Piyasası açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, dün devreye giren Vadeli Elektrik Piyasası (VEP) ve ekimde devreye alınacak Vadeli Doğal Gaz Piyasası’nın (VGP) Türkiye’nin enerji ticaret merkezi olmasında önemli rol oynayacağını bildirdi. Yılmaz, Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) Vadeli Elektrik Piyasası açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, enerjide ticaret merkezi olma yolunda son yıllarda dönüşüm yaşadığını ifade etti.

Bu dönüşümün küresel enerji piyasalarından ayrı düşünülmemesi ve bölgesel dinamiklerle birlikte ele alınması gerektiğini belirten Yılmaz, “Bölgemizde birçok ülkenin enerji borsası kurma niyeti ve çabası var ama enerji piyasamızın büyüklüğü bize ölçek ekonomisi avantajı sağlıyor. Son dönemlerde enerji talebimizin bölgemizdeki diğer ülkelerle kıyaslanmayacak denli yüksek hızlarda artması, dinamizmimizi de güçlendiriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz, elektrik ve doğal gaz piyasalarının her geçen gün derinleşen ve artan cazibesiyle bölgesindeki diğer piyasalar için bir çekim merkezi olmasını hedeflediklerini kaydetti. Gelişmiş piyasalardaki enstrümanları devreye almaya devam edeceklerini vurgulayan Yılmaz, “Bugün VEP ve ekim ayında da VGP’nin devreye girmesi Türkiye’nin enerji ticaret merkezi olma yolunda önemli bir dönüm noktası olacaktır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.