30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerjide “Milli” Kadrolar Yetişecek

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Bakanlığı, enerji sektöründe dışa bağımlılığı azaltacak kadroları yetiştirmek için yurt dışına 287 öğrenci gönderecek. Başvuru süresi 17 Ağustos’ta sona erecek.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre, Türkiye’nin son dönemde maruz kaldığı ekonomik saldırıları bir daha yaşamaması için reformist düzenlemeler yapan hükümet, 287 enerji neferini eğitim için yurt dışına gönderecek.

Enerjideki dışa bağımlılığı sonlandırarak en büyük cari açık kalemini oluşturan enerjinin tamamıyla yerli ve milli olması için çalışan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, öğrencilerin nükleer teknoloji alanında önde gelen ülkelerin dünya sıralamasında ilk 500’e girmiş seçkin üniversitelerinde lisans üstü eğitim görmesini sağlayacak.

Türkiye kendi nükleer enerji santralini kurabilecek know-how sistemini oluşturmak için büyük bir aşama olan öğrenci yetiştirme programlarıyla ileride nükleer enerjide söz sahibi olacak.

– Başvuru süresi 17 Ağustos’ta sona erecek

287 öğrenciden 205’i nükleer enerji, 69’u maden alanında eğitim alacak. 13 öğrenciye de bakanlığın ilgili birim ve kurumlarında görev yapmak üzere burs imkânı sağlanacak.

Enerji Bakanlığı adına öğrenim görmeye hak kazanan öğrenciler öğrenimlerini tamamladıktan sonra ilgili kadrolara atanacak. Yurt dışına gönderilecek adayların başvuru süresi 17 Ağustos’ta sona erecek.

Öğrenciler, nükleer teknoloji alanında önde gelen ülkelerin dünya sıralamasında ilk 500’e girmiş seçkin üniversitelerinde lisans üstü eğitim görecek. Verilen burs karşılıklı olup bursiyerler, yurt dışında resmi burslu veya kısmi burslu statüde öğrenim göreceği sürenin iki katı kadar mecburi hizmetle yükümlü olacak.

Adaylar, bu yükümlülüklerini adına öğrenim gördükleri kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili kadrolarında yerine getirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.