30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Enerjide Hedef: Daha Fazla Yerli, Daha Fazla Yenilenebilir”

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretiminin, ocak-mayıs döneminde yüzde 66 olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Uzun vadeli yatırımlarımızın meyvelerini toplamaya devam ediyoruz. 24 Mayıs’taki günlük rekorun ardından geçen yıl yüzde 62 olan yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimimiz, bu yılın ilk 5 ayında yüzde 66 oldu. Hedef net: Daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir.” ifadelerini kullandı.

“Enerjimiz Yerli ve Yenilenebilir” başlıklı bir infografik de paylaşan Bakan Dönmez,
>> yüzde 34,3 hidrolik,
>> yüzde 13,8 yerli kömür,
>> yüzde 8,8 rüzgar,
>> yüzde 3,6 jeotermal,
>> yüzde 3,5 güneş,
>> yüzde 1,8 biyokütle,
>> yüzde 0,2 diğer kaynaklar

olmak üzere bu dönemde yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretiminin yüzde 66 olduğunu kaydetti.

Resim

Enerji sektöründe “yeni normal” başladı

Öte yandan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘nın resmi Twitter hesabında yer alan “Enerjide ‘Yeni Normal’ Başladı” başlıklı infografikte, 1 Haziran itibarıyla yeni bir sürece geçildiğine işaret edilerek, elektrikte yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını süresince askıya alınan bakım onarım çalışmalarının başladığı ve yatırımların hızlandığı ifade edildi.

Paylaşımda, doğal gazda müşteri merkezlerinin kurallar dahilinde çalışmaya devam ettiği ve yatırımların kademili olarak başladığı bildirildi.

Resim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.