30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji’de Fransa ile El Sıkıştık

Türkiye ve Fransa, enerji için ek sıkıştı. Franda ve Türkiye’nin yaptığı işbirliği anlaşması Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. İlgili karar Resmi Gazete dahilinde ilan edildi. Anlaşma yeşil enerjiden nükleer enerjiye kadar geniş bir alanı içeriyor.

Bakanlar Kurulu, Türkiye ve Fransa tarafından alınan enerjide işbirliği anlaşmasını onaya açtı. Kurul enerji alanını kapsayan işbirliği anlaşmasına onay verdi. Söz konusu anlaşma 2014 yılının 27 Ocağında yapılmıştı. Anlaşma Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Fransa Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Enerji Alanında İşbirliği Anlaşması başlığı altında gerçekleşmişti. İşte bu anlaşma Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı ve Resmi Gazete’de yayımlandı. Onayın verilmesi iki ülkenin enerji konusunda paylaşıma gidebilmesinin önünü açtı.

İki ülkenin enerji alanında işbirliğine gitmesini öngören anlaşma başta doğa dostu enerji üretim ve tüketim, enerjide yüksek verim konularını içeriyor. Bunların yanında nükleer enerji de anlaşma dahilinde yer alıyor. İki ülke bu kapsamda madencilik sektöründe, petrokimyasal üretiminde ve elektrik iletim hatları alanlarında da işbirliği yapmayı hedefliyor. Ulusal yasalar dahilinde gerçekleşecek işbirliği Fransa ile Türkiye’nin bilimsel çalışmaları birlikte yürütmesini, teknik ve teknolojik çalışmaların birlikte hayata geçirilmesi konularını bünyesinde taşıyor.

Türkiye ve Fransa arasında yapılan enerjide işbirliği anlaşması, iki ülke arasındaki ticari ilişkilere de olumlu katkı sağlayacak. Beklentiler arasında ihracat ve ithalatında artması yer alıyor. Anlaşmanın Bakanlar Kurulu tarafından onaylanması ardından Türkiye ülkede geçerli olan yasalar dahilinde edindiği bilgiyi ve tecrübeyi Fransa ile paylaşacak. Aynı şekilde Fransa’da kaydettiği gelişmeleri ve ilerlemeleri yasaları Türkiye ile paylaşıma gidecek.

kaynak:enerji enstitusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.