30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Enerjide Dijitalleşmeyi Önümüzdeki Yıllarda Çok Daha Yoğun Konuşacağız”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı (ICCI) Genel Müdürü Feraye Gürel, sektördeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı (ICCI) Genel Müdürü Feraye Gürel, sektördeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gürel, 15 yılda özel sektör tarafından özelleştirmeler dahil elektrik üretim ve dağıtımında yapılan yatırımların 95 milyar doları bulduğunu söyledi.

Gürel, sektördeki yoğun yatırım dönemi ve uygulamaya konulan politikalarla piyasanın başka bir boyuta geçtiğini dile getirerek, yeni nesil sanayicilik olarak tanımlanan Enerji 4.0 sürecinde de değişim, dönüşüm ve teknolojinin iş modellerine entegrasyonunun önemli olacağını öngördüklerini belirtti.

“Yeni yatırımlar daha çok dijitalizasyon, inovasyon ve verimlilik odaklı modellerle devam ediyor.”

Türkiye enerji piyasasının büyük bir değişim ve dönüşüm içinde olduğunu ifade eden Gürel, enerjide dördüncü jenerasyona geçiş sürecinin başladığını belirterek:

“Bu dönemde daha önceki döneme damga vuran elektrik üretim tarafındaki yatırımlar azalırken, yeni yatırımlar daha çok dijitalizasyon, inovasyon ve verimlilik odaklı modellerle devam ediyor. Aslında yatırımlar durmuyor ama biçim değiştiriyor. Önümüzdeki 10 yılda yapılması gereken yatırım tutarı ise ilgili bakanlıklarca 110 milyar dolar olarak ifade ediliyor. Bu yatırım hacmi de değişimi mecbur kılıyor. Bu yatırımların büyük bir kısmının dünya enerji piyasasını etkisi altına alan değişim, dönüşüm ve teknoloji odaklı olmasını bekliyoruz. Gelişen bir ülke olarak bunun dışında kalmamız düşünülemez. Enerji sektörü de burada öncü bir sektör olma yolunda uzun zamandır çalışıyor. Enerjide dijitalleşme önümüzdeki yıllarda çok daha yoğun konuşacağımız bir konu olacak.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Milli Enerji ve Maden Politikası’nı kararlılıkla uyguladığını belirten Gürel, piyasanın içinde bulunduğu değişim ve dönüşümün başarıyla tamamlanmasında bakanlığın büyük pay sahibi olacağını dile getirdi.

Gürel, bu kapsamda, 28-30 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenecek 25. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nın ana temasını da “Değişim ve Dönüşüm” olarak belirlediklerini ifade etti.

“Enerji firmalarının finansal açıdan sürdürülebilir bir yapıda faaliyetlerine devam etmesi ekonomik bütünlük açısından önem taşıyor.”

Gelişmekte olan ülkelerin zaman zaman küresel türbülanstan etkilendiğini ve bu türbülansların enerji piyasasını da etkilediğini aktaran Güreş, “Bu noktada finansal sürdürülebilirlik çok daha önemli bir hale geldi. Enerji firmalarının finansal açıdan sürdürülebilir bir yapıda faaliyetlerine devam etmesi ekonomik bütünlük açısından önem taşıyor. Şirket ve sektör birlik temsilcileri de bir süredir bunu çeşitli platformlarda dile getiriyorlar. Bu süreçte şirketlerin, finansal yapılandırmalar için uygun zemini bulmaları ve piyasa faaliyetlerini optimize edici enstrümanlara erişimleri zor olmamalı, aksine kolaylaştırılmalı.” diye belirtti.

ICCI Hakkında:

1994 yılından itibaren başarıyla düzenlenmekte olan ve enerji sektöründe konuyla ilgili 14.000 yerli ve yabancı ziyaretçi tarafından düzenli olarak takip edilen ICCI Fuar ve Konferansı’nın 25.’si geliştirilmiş konu içeriği ile Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı adı altında 28 – 30 Mayıs 2019 tarihlerinde Türkiye’nin ekonomi ve sanayi başkenti İstanbul’da, konum ve kapasite açısından Türkiye’nin en avantajlı mekanlarından biri olan İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yanı sıra, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Enerji İşleri Genel Müdürlüğü (EİGM), ASME, Borsa İstanbul A.Ş., Cogen Europe, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Doğalgaz Cihazları Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (DOSİDER), Enerji Ekonomisi Derneği (EED), Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü (EHAE), Enerji Verimliliği Derneği (ENVER), Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA), Elektrik Üreticileri Derneği (EÜD), Enerji Ticareti Derneği (ETD), Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği (EYODER), Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED), Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER), Güneş enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜYAD), Hidroelektrik Santralleri Sanayi İşadamları Derneği (HESİAD), İklimlendirme – Soğutma – Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD),  İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Sanayi Odası (İSO), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ),  Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Birliği (KBSB)Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Petrol Sanayi Derneği (PETDER), İstanbul Elektrik-Elektronik Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği (TET), Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Türkiye Elektrik Sanayi Birliği (TESAB), Türkiye Kojenerasyon ve Temiz Enerji Teknolojileri Derneği (TÜRKOTED), Tübitak MAM, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB), Türk Sanayici ve İş İnsaları Derneği (TÜSİAD), WADE, World Energy Council, Yalova Üniversitesi, Temiz Enerji Vakfı, Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) gibi enerji sektörünün en önemli Kamu kuruluşları, dernekleri ve üniversiteleri destekleriyle ICCI 2019’da yer alması bekleniyor.

ICCI 2019 Fuar ve Konferansında, dünya enerji sektörü ile ülkemiz enerji sektörüne genel bakış çerçevesinde, Enerjide liberalleşme ve yeniden yapılanma, talep ve arz projeksiyonları, AB Enerji politikaları gibi konuların yanı sıra; Kojenerasyon, Yüksek Verimli Enerji üretim Teknolojileri, Enerji Tesis İşletmeciliği, Yenilenebilir Enerji, Atık Yönetimi, Geri Dönüşüm Sistemleri, Çevre Teknolojileri gibi teknik konulara da hem ulusal hem de uluslararası ölçekte yer verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.