30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerjide 84 Proje Teşvik Belgesi Aldı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Haziran ayında enerji sektöründe 84 proje için yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Polyak Eynez Enerji’nin İzmir’de kurulumunu gerçekleştireceği 2 ayrı elektrik üretim santrali yatırımı, haziranda teşvik almaya hak kazanan en büyük proje oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, haziran ayında yatırım teşvik belgesi almaya hak kazanan projeleri açıkladı.

Buna göre, haziran ayında 570 kuruluş ve proje çeşitli vergi istisnaları içeren yatırım teşvik belgesi aldı. Sabit yatırım tutarı 14,7 milyar lira, olan bu yatırımlar tamamlandığında 28 bin 498 kişiye istihdam sağlanması öngörülüyor.

Haziran ayında teşviğe bağlanan yatırımlarının 313’ü imalat, 130’u hizmet, 84’ü enerji, 32’si tarım, 11’i madencilik sektöründe yapılacak.

Enerji sektörü teşvik almaya hak kazanan proje sayısı bakımından üçüncü sırada yer alsa da yatırım tutarı bakımından ikinci sırada yer alıyor. Sektörde, sadece haziran ayında teşvik alan projelerin öngörülen sabit yatırım tutarı ise 4,2 milyar lira oldu.

– Polyak Eynez’den İzmir’e 2,4 milyarlık yatırım

Haziran teşvikleri içinde en yüksek tutarlı yatırım da 2,4 milyar lira ile Polyak Eynez Enerji’ye ait. Şirket, İzmir’de toplamda 708 MW kapasiteli 2 ayrı komple yeni yerli kömür kaynaklı elektrik santrali yatırımı gerçekleştirecek.

Polyak Eynez Enerji’yi, Albedo BS Elektrik Üretim’in 510 milyon lira yatırım tutarına sahip, 58,39 MW’lık hidroelektrik santrali projesi takip etti. 451,9 milyon liralık yatırım tutarıyla Tatlıpınar Enerji Üretim’e ait, 124,8 MW gücünde rüzgar enerjisi santrali elektrik üretimi tesisi kurulum projesi ise enerji sektöründe teşvik belgesi alan, yatırım tutarı en yüksek üçüncü proje oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.