30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerjicell, İlk GES’ini KKTC’de Devreye Aldı!

KKTC (Enerji Portalı) – Turkcell’in enerji yatırımlarını yürüttüğü Enerjicell, ilk güneş enerji santralini KKTC’de kurdu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 10 dönümlük bir arazi üzerinde 900 kWp kurulu güce sahip Kuzey Kıbrıs Turkcell Güneş Enerji Santrali, yaklaşık 6 milyon lira yatırımla 4,5 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı.

Santralde 2 bin 500 adet yüksek verimli panel ile 9 adet santral tipi invertör kullanıldı. Orta gerilim üzerinden şebekeye tahmini yılda 1 milyon 510 bin 918 kilovatsaat enerji üretecek santral ile doğaya 906 bin 481 kiloluk karbon emisyonu salımının engellenmesi bekleniyor.

“Kuzey Kıbrıs’ta hayata geçirilen güneş enerjisi santralimiz, bizler için önemli ve öncü bir yatırım oldu.”

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Turkcell olarak hedefimiz her zaman yeniliklerin peşinde kalitenin markası olmak. Bu vizyonumuzu da yaptığımız her işte olduğu gibi enerji sistemleri işimizde de aynı hassasiyet ve şevkle devam ettiriyoruz. Türkiye’de, Turkcell Enerji Şirketi’mizi kurduk. Enerji şirketimiz, temelde var olanı yeniden yapmak yerine, ‘Enerjiyi nasıl daha verimli ve güzel kullanırız? Halkımıza ve müşterilerimize hizmetimizi nasıl daha kolay ulaştırırız?’ sorularına çözüm bulabilmek için çalışıyor. İmkanları göz önünde bulundurduğumuzda Güneş, gerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gerekse Türkiye için en önemli enerji kaynaklarından birisi. Bizler de Turkcell olarak, bu verimli kaynağı kullanmak adına önemli yatırımlar yapıyoruz ve bu yatırımları yapmaya da devam edeceğiz. Kuzey Kıbrıs’ta hayata geçirilen güneş enerjisi santralimiz, bizler için önemli ve öncü bir yatırım oldu. Emeği geçen herkesi tebrik ederim.”

Kaynak: Yeni Şafak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.