30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Verimliliğini Küçümsemeyin

Eyyub URAL (Köşe Yazısı) – Enerji hayatımızın her anında ve daimi olarak çeşitli formlarda var olmaya devam edecek. Yıllardır enerji namına tanımlar ve benzetmeler yaparak hayatımızın temeli olan kavramı anlamaya çalıştık. Benim için en önemli tanımı enerji=güç olmuştur.

Bunun nedeni elbette ki sürekli dile getirilen dışa bağımlılık söylemidir. Bir çok alanda dışa bağımlılık oranlarını azaltmaya başladık ama hala enerji konusunda alınması gereken çok yol var. Bu yolda yapılması gereken üretim adımını çok güzel bir şekilde attık ve devamı da sürekli geliyor.

Güneş için saha ve çatı kurulumları çok güzel değerlere ulaştı. Rüzgârda YEKA ihalesi yapıldı. Biyokütle artık sosyal bilinç haline dönüşerek kamunun en önemli görevi haline geldi. Peki verimlilik konusunda bu ivmeyi nasıl yakalayabiliriz.

Enerji Verimliliğine Kısa Bakış

Amortismanı en kısa, çevreye en duyarlı, cebe ciddi yatırımlar yapmadan en çok bırakan, enerji verimliği kavramını biraz daha öne çıkarmanın vakti çoktan geldi. Yasal mevzuatlara baktığımız da aslında hep yatırımcıyı düşünen çok güzel bir mevzuatla geldi. Enerji Bakanlığını bu konuda takdir etmek lazım çünkü bir çok firmanın vizyonunu değiştirdi. Özellikle son 2-3 yıldır artan hibe destekleri ile birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızın kamuda verimlilik çağrısı; bu kavramın ne olduğunu tüm halka düşündürdü ve gelecek 10 yılın şifrelerini bizlere gösterdi.

Gelecek Enerji Verimliliğinde

Evet enerji verimliliği hiç şüphesiz önümüzde ki 10 yılda çok büyük bir ivme kazanacak. Çünkü bu kavramı ülke politikalarıyla birlikte halk fikrine indirgememiz gerekiyor. Mevzuat etüt ve VAP kapılarını da sonuna kadar açtı. Genelgeyle birlikte de illerde ki kamu kurumlarının zeminini hazırladı. Kamu için öne sürülen % 15 rakamı işe koyulduğunda çok daha yüksek yerlere varacağını bizlere çalışmalarla göstermiştir.

Bir çok fon ve hibe kuruluşu enerji verimliliği için destekleri en üst düzeye çıkarmıştır. Zaten enerji verimliliğinin en güzel yanı; hibe desteği almadan da basit tedbirlerle tasarrufun sağlanması iken hibeler bu işi daha güzel hale getirmiştir. Peki bu kadar destek varken bizlere düşen nedir ? Halkın ve sanayicinin bu işlere bakış açısını değiştirmek ve verimliliğinin önemini daha çok anlatmak. Özellikle EVD şirketlerinin bu alanda ki çabalarına kulak vermeyi sağlamalıyız.

Enerji Verimliliği Entegrasyonu

Toplum ne zaman ki enerji üretimini, enerji verimliliği ile entegre etti işte o zaman güç sağlanmış olur. Sadece üretim yetmez bilinç altımızda santral kurmak ve para kazanmak yer edinmiş olsa da enerji verimliliği konusundan elde edilen faydayı görmezden gelemeyiz. Çok basit düşünecek olursak enerji üretimi için şu an uygulanan öz tüketim politikasını ele alalım.

Bugün bir fabrika çatısı için sözleşme gücü değerini kullanarak GES yatırımı yapmak istesin. Bu sözleşme gücü değeri örnek olarak 250 kw olsun. İhtiyacı da yine 250 kw alalım. Ortalama çatı ges maliyeti 230.000 $ civarı bir fiyat karşısına çıkacaktır. Eğer enerji verimliği çalışmalarını yapıp %15 tasarruf elde ettiğini düşünürsek bu fabrikanın yeni ihtiyacı 215 kw civarına düşecektir. Yeni çatı ges maliyeti ise 200.000 $ belki daha aşağısı bir değere düşecektir. Elde edilen fayda 30.000 $ ki bu değer yapılacak olan enerji verimliliği çalışmalarının çok daha aşağısında.

Fabrika sahibi isterse yine 250 kw kurulum yapıp daha fazla mahsuplaşma kârı elde edebilecektir. Yani sözün özü enerji üretimi, enerji verimliliği ile el ele çalışmak zorundadır. İlerleyen süreç bunu bize daha fazla gösterecek gereksiz israfın önüne geçecektir. Aynı zamanda enerji verimliliği çalışmaları sayesinde üretim için kaynak oluşturulacak ve yatırımcının borçlanması azaltılacaktır.

Son Söz

Ülke olarak bir salgın sürecinden geçiyoruz ve belki çok az kaldı. Bu süreç hepimize kaynak verimliliği ve verimlilik kavramlarını daha iyi hatırlattı. Tüm ülkeyi küçük bir fabrikaya indirgersek ortaya çıkan faydanın analizini yukarıda anlattım. Yani ülke olarak bu düşünceleri sahiplenerek dışa bağımlılık kavramını birlikte azaltabiliriz. Enerji verimliliği gönüllüleri olarak elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Çünkü bu ülke bizim başka gidecek bir yerimiz yok, enerji yani güçten en üst düzeyde yararlanmak elimizde o yüzden enerji verimliliğini küçümsemeyin…

NOT: VAP Destekleri için başvuru koşulları Madde 5;

– Başvuru tarihi itibari ile, Bakanlık veri tabanına kayıtlı olmak.

– Enerji yöneticisi birini görevlendirmek.

– Son 3 yıla ait enerji tüketimleri ortalaması 500 TEP ve üzeri olması.

– ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Standartlarına uygunluk belgesine sahip olmak.

Köşe Yazarı

Eyyub Ural

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.