30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Verimliliğinde Yeni Bir Proje: PEAKapp

İSTANBUL (Enerji Portalı) – ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, Avrupa Birliği’nin UFUK 2020 Programı’ndan hibe almaya hak kazanan iki projelerinden biri olan PEAKapp uygulaması ile ilgili açıklama yaptı.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, Avrupa Birliği’nin UFUK 2020 Programı’ndan hibe almaya hak kazanan iki projelerinden biri olan PEAKapp uygulamasıyla enerji verimliliğinin bir yaşam tarzı haline gelmesine katkıs ağlamayı hedeflediklerini belirterek, “Sosyal ağ entegrasyonu ve oyun platformuyla entegre bir şekilde çalışacak olan uygulamayla kullanıcılar enerji tüketimlerini anlık izlemenin yanı sıra tüketim tahminlerini yapabilecekleri bir oyun platformu ile enerji tasarrufuna yönlendirilecek.” ifadesini kullandı.

PEAKapp: “Kişisel Enerji Yönetimi Uygulaması”

“Kişisel Enerji Yönetimi Uygulaması” anlamına gelen PEAKapp uygulamasıyla enerji verimliliğinin günlük hayatın bir parçası haline geleceğini kaydeden Çeçen, uygulamanın test aşamalarını başarıyla tamamladığını ifade etti. Gelecek yıllarda akıllı sayaçların yaygınlaşmasıyla birlikte PEAKapp uygulamasının Türkiye’de de kullanılmasının hedeflendiğini belirten Çeçen:

“Avrupa Birliği’nin UFUK 2020 Programı‘ndan hibe almaya hak kazanan iki projemizden biri olan PEAKapp uygulamasıyla enerji verimliliğinin bir yaşam tarzı haline gelmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Sosyal ağ entegrasyonu ve oyun platformuyla entegre bir şekilde çalışacak olan uygulamayla kullanıcılar enerji tüketimlerini anlık izlemenin yanı sıra tüketim tahminlerini yapabilecekleri bir oyun platformu ile enerji tasarrufuna yönlendirilecek. Böylece, kullanıcıların enerjilerini verimli kullanmayı eğlenceli bir yolla öğrenmesi amaçlanıyor. PEAKapp, tüketicileri tasarrufa teşvik ederken, enerjinin verimli kullanılmasını da özendirecek.” dedi.

Çeçen, sektör olarak en önemli gündem maddelerinden biri olan enerji verimliliğini yenilikçi bir teknolojiyle teşvik edecek olan PEAKapp’ın, akıllı sayaçlarla daha da yaygınlaşacağını kaydetti.

PEAKapp’a UFUK 2020 Programı kapsamında 2 milyon avro hibe edildi…

Avrupa Birliği’nin UFUK 2020 Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan PEAKapp projesi Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki kuruluşlardan oluşuyor. Projede Türkiye’den ELDER ve Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. yer alıyor. Avrupa Birliği’nin Ufuk 2020 Programı tarafından yaklaşık 2 milyon avro bütçe ile fonlanan PEAKapp’ın, gelecek yıllarda akıllı sayaçların yaygınlaşması ile birlikte elektrik dağıtım şirketleri, elektrik perakende şirketleri ve mobil operatörlerin kullanımına sunulması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.