30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Enerji Verimliliğinde Örnek Ülkelerden Biriyiz”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – ICCI 2019 – Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı birbirinden kıymetli isimlerin katılımı ile bugün başladı.

Etkinliğe iştirak eden önemli isimlerden biri de Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın oldu. Etkinliğin açılışında konuşma yapan kalsın 11. Kalkınma Planı’yla kurulmasına karar verilen Enerji Arz Güvenliği ve Verimliliği İhtisas Komisyonu’nun Türkiye’de enerji verimliliği çalışmalarına büyük bir ivme kazandıracağını söyledi.

Bugün tüm ülkelerin ve kurumların en önemli gündem maddesinin sürdürülebilirlik ve verimlilik olduğunu belirten Murat Kalsın, “Enerji, sürdürülebilir bir dünyanın mihenk taşlarından biri. Çevreye en az hatta sıfır zarar veren, maliyeti en düşük enerjiyi üretebilmek artık tüm devletlerin en büyük hedeflerinden biri. Bu ideale ulaşmanın en kolay yolu ise verimlilikten geçiyor.” dedi.

Devletimiz enerji verimliliği noktasında çok ciddi adımlar atan örnek ülkelerden biri.”

Hedeflere ulaşmak için kamunun düzenleyici ve teşvik edici bir rol üstlenmesi gerektiğinin önemine vurgu yapan Kalsın şöyle devam etti:

 “Devletimiz enerji verimliliği noktasında çok ciddi adımlar atan örnek ülkelerden biri. Örneğin uygulamaya başladığımız Ulusal Enerji Verimliliği Planı, sanayiden ulaşıma, tarımdan konutlara kadar her alanda enerji verimliliği sağlayacak bir niteliğe sahip. Bu plan sayesinde, 2033 yılına kadar kümülatif olarak 10.9 milyar dolarlık bir yatırımı yapıp 30.2 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağlayabiliriz.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da belirttiği gibi ‘Kendi geleceğini planlamayan milletler, başkalarının planlarının parçası olmaya mahkûmdur. Tarihi boyunca bağımsız yaşamış bir millet olarak kendi geleceğimizi planlamalıyız. İşte bu şiarla devletimiz, 11’inci Kalkınma Planı’nda Enerji Arz Güvenliği ve Verimliliği İhtisas Komisyonu’nu kurulmasını karara bağladı.

Planlama ve bu planı hayata geçirmek, başarıya giden yolda çok önemli. Şu anda büyük bir hızla çalışmalarına başlayan bu ihtisas komisyonu, çatı bir yapı işlevi görecek ve ülkemizin enerji verimliliği çalışmalarının hızlanmasını ön ayak olacak.”

“Enerji Sermayesi Girişim Fonu’nun bir diğer önemli katkısı ise hiç kuşkusuz yerli ve yabancı yatırımcılara vereceği güven olacak.”

Sürdürülebilirliğin ve verimliliğin en önemli ayaklarından birinin de finansman olduğuna vurgu yapan Kalsın, döviz kurlarındaki hareketliliğin ülkemizde bir finansman sorununa yol açtığını belirterek:

“Bu sorun, hızla büyüyen ve özel sektör tarafından çok ciddi yatırımların yapıldığı enerji sektöründe daha yoğun hissediliyor. Devletimiz burada da devreye girdi. Şirketlerin üretime devam etmesi, yatırımların heba olmaması için Enerji Sermayesi Girişim Fonu’nun hayata geçirilmesi kararı alındı.

Fonun nasıl işleyeceği konusunda yapılan çalışmaların bitmek üzere olduğu haberini büyük bir mutlulukla öğrenmiş bulunuyoruz. Bu fon sayesinde finansman sorunu yaşayan şirketler, hayatlarını sürdürmeye ve üretmeye devam edecek. Enerji Sermayesi Girişim Fonu’nun bir diğer önemli katkısı ise hiç kuşkusuz yerli ve yabancı yatırımcılara vereceği güven olacak.” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.