30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Verimliliği Yatırım Tasarrufu 259 Milyon Liraya Ulaştı

İSTANBUL (Enerji Portalı)-MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Altuğ Karataş, enerji verimliliği yatırımlarının en iyi yatırım olduğunu vurgularken, atılacak adımlarla faturaları yüzde 25 düşürmenin mümkün olduğunu söyledi.

Sanayide enerji tüketiminin yoğunluğuna vurgu yapan Karataş, 2023’e kadar 10,9 milyar dolar yatırımla 33 milyar dolarlık tasarruf sağlanabileceğini aktardı.

En iyi yatırımın enerji verimliliğine olduğunu söyleyen MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Altuğ Karataş, devletin verdiği desteklerle enerji verimliliğinin arttığını söyledi. Karataş, “74 milyon TL’lik destekle bugüne kadar elde edilen tasarruf 259 milyon TL. Bu giderek artacaktır” dedi. Yeni Şafak’a değerlendirmelerde bulunan Karataş, Türkiye’de hem binalarda hem de sanayide ciddi bir enerji verimliliği potansiyeli olduğuna dikkat çekti.

SANAYİDE FATURALAR YÜZDE 25 DÜŞÜRÜLEBİLİR

Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’na göre sanayide 2023 yılına kadar 10,9 milyar dolar yatırım yapıldığı takdirde 33 milyar dolarlık tasarruf sağlanacağını aktaran Karataş, yaklaşık yüzde 14 gibi bir hedef konulmasına rağmen potansiyelin yüzde 25’in üzerine çok rahat bir şekilde çıktığını söyledi. Karataş, “Minimum yüzde 20 ila 25’lik potansiyel var, sektöre göre değişebiliyor. Kağıt sektöründe yüzde 25’leri geçebiliyor, gıda sektöründe yüzde 20-25’ler civarında, seramikte yüzde 30’lara varabiliyor, demir çelikte yüzde 30 ila 35’lere çıkabiliyor. Bu ortalama herkesin mevcut doğal gaz, kömür ya da elektrik faturasını yüzde 25 azaltabileceği anlamına geliyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.