30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Enerji Verimliliği Yaklaşımı Bir Fedakarlık Değil, Bir Sorumluluktur!”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Enerji Verimliliği Haftası 10-11-12 Ocak tarihleri arasında Şişli Perpa Ticaret Merkezi’nde başlıyor.

Her yıl Ocak ayının ikinci haftasında çeşitli etkinliklerle geçen Ulusal Enerji Verimliliği Haftası Etkinlikleri kapsamında Makina Mühendisleri Odası (MMO) İstanbul Şubesi olarak 10-11-12 Ocak tarihlerinde Şişli Perpa Ticaret Merkezi’nde Enerji Verimliliği Etkinlikleri düzenleniyor.

Ulusal Enerji Verimliliği Haftası Etkinlikleri kapsamında belirlenmiş olan başlıklarda çeşitli seminerler ve söyleşiler gerçekleşecek. Perpa 8.kat etkinlik meydanında kurulacak olan fuaye alanında ise ilgili sektörlerden kurumların standları yer alacak. Bu kurumlar etkinliğe katılan ziyaretçileri enerji verimliliği uygulamalarındaki çözümler konusunda bilgilendirecekler.

MMO’nun sitesinde yer alan açıklamasında etkinlik ile ilgili detaylar şöyle anlatılıyor:

Enerji verimliliği konusunda toplumsal bilinci geliştirmek, günlük hayatımızda basit dokunuşlarla doğada bulunan kaynakları verimli kullanmanın yollarını tartışmaktır. Sahip olduğumuz sınırlı kaynakların bilinçsiz kullanılmasını ve doğanın tükenmesini engelleyici faaliyetlere teşvik etmek. Bireyin enerji verimliliği uygulamalarını bir fedakarlık bilinciyle değil bir sorumluluk bilinciyle gerçekleştirmesini umuyoruz.

Etkinliğimiz 10 Ocak Perşembe günü başlayacaktır. Enerji Verimliliği Haftası Etkinliklerimizin bu yıl ana temasını küresel iklim değişikliği oluşturacaktır. Açılış gününde İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji bölümünden Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu iklim, insan ve doğa arasındaki ilişkilerin yönünü ve sonuçlarını anlatan bir seminer verecektir.

Yerkürede ısınmaya yol açan olaylarda insanın rolü ve bunu engellemeye yönelik tedbirler, sera gazı emisyonlarına neden olan faaliyetler ve bu faaliyetleri daha temiz yöntemlerle gerçekleştirmenin yolları tartışılacaktır. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, enerji verimliliğine neden ihtiyaç duyduğumuzu en temel yollarla bizlere anlatacak ve üç gün boyunca gerçekleştirilecek seminerlere bir temel hazırlayacaktır.

Günümüzde enerji verimliliği çalışmaları genelde tüketim tesislerindeki sistemlerde ve makinalardaki uygulamalarda incelenir fakat oldukça önemli olan enerji üretim tesislerinde enerji verimliliği konusu pek işlenmez. Biz, bir kaynağın en verimli kullanmanın yöntemlerinin geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Enerji Komisyonu üyesi Muzaffer Başaran, konvansiyonel enerji üretim tesislerinde, Mehmet Akın ise yenilenebilir enerji üretim tesislerinde enerji verimliliği uygulamaları hakkında bilgiler verecektir.

Sabah Güneşini Seven Gelsin!

Etkinliğimizin ikinci günü gayet yoğun bir seminer programıyla devam edecektir. Günün sabah oturumunda güneş enerjisi sistemleri üzerine bir panel gerçekleşecektir. Panelin moderatörlüğünü GENSED (Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği) Genel Sekreteri Hakan Erkan yürütecektir. Panelin konuşmacılarının güneş enerjisi sektöründen fotovoltaik modül, inverter ve batarya üreticilerinden temsilciler olmasını planlıyoruz.

Aynı gün öğleden sonra gerçekleşecek ilk oturumda binalarda enerji verimliliği konusu tartışılacaktır. Bu oturumda Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nden aynı zamanda İSKİD (İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği) üyesi Arslan Çağlayan Gürel bir seminer düzenleyecektir. Aynı başlıkta TS 825 ısı yalıtımı uygulamarı konusunda Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Enerji Komisyonu üyesi Hatice Nüket Akıncı bir seminer verecektir.

İkinci günün son oturumunda akıllı şehirler başlıklı bir oturum düzenlenecektir. Bu oturum kapsamında FLO IT direktörü Mehmet Demir ve aydınlatmada enerji verimliliği uygulamaları konusunda Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGID) Genel Sekreteri Zeynep Akkaya seminer düzenleyeceklerdir.

Etkinliğimizin son gününde sabah oturumunda elektrik motorlarında enerji verimliliği tartışılacaktır. Oturumun konuşmacıları Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Enerji Komisyonu Üyesi Saim Peker ve sektör firmalarından mühendisler olacaktır. Son gün öğleden sonraki ilk oturumda enerji verimliği uygulamalarında endüstri 4.0 oturumu düzenlenecektir. Oturumun konuşmacıları Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Enerji Komisyonu ve Endüstri 4.0 komisyonları üyelerinden oluşacaktır. Organizasyonun son oturumunda gerçekleşmiş tüm oturumların kısa özetleri değerlendirilecek ve bütüncül sonuçlar ve öneriler sunulacaktır.

Çalışıyorsan Kartvizitinle, Çalışmıyorsan Özgeçmişin İle Gel!

Etkinlik kimlere yönelik olacak? Enerji verimliliği konusunda hiçbir fikri ve ilgisi olmayan kişilere enerji verimliliği bilincini anlatmak. Enerji verimliliği konusunda çalışan kişilere sektör trendlerini takip edebilecekleri ve farklı kurumları tanıma ve ilişki kurma olanağı verecek bir platform olacaktır.

Çalışan katılımcıların yanlarında bol miktarda kartvizit getirmelerini tavsiye ediyoruz. Çalışmayan katılımcıların ise etkinlik kapsamında tanışacakları, ilişki kuracakları kurumlara sunmak üzere özgeşmişlerini güncel tutmalarını öneriyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.