30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Verimliliği Konusunda Tesislere Öneriler

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu: “Üretim tesislerinin temel hedeflerinden biri, kendi enerjilerini üretmek olmalıdır. Bunu yaparak hem tesislerini enerji bağımlılığından kurtarabilir hem de üretimin ana maliyet kalemlerinden olan enerji maliyetlerini düşürme imkanı bulabilirler.” dedi.

Enerji verimliliği alanında danışmanlık ve uygulama hizmetleri veren Enervis şirketinin Genel Müdürü Osman Kipoğlu Dünya’daki enerji tüketim eğilimlerine dikkat çekerek: “Dünya’da enerji tüketimi her geçen yıl artıyor. Öyle ki, dünyada 2017 yılında enerji tüketimi bir önceki yıla göre %2,2 artış gösterdi. Türkiye’de de tüm Dünya’da olduğu gibi bir artış söz konusu. Bu duruma ek olarak, ülkemizdeki sanayi sektörü, gelişmiş ülkelerin ortalamasının 1,5 katı enerji tüketiyor.” diye belirtti.

“Temiz üretim stratejisi ile birlikte ham madde ve enerjiyi daha az kullanmak, ekolojik faydalar sağlamanın yanı sıra rekabet gücünü de artırıyor.”

Yüksek enerji tüketiminin kaynakların azalmasına sebep olduğu gibi işletmelerin maliyetlerini artırdığını belirten Kipoğlu: “Türkiye’de elektrik tüketiminin %40’lık, doğal gaz tüketiminin ise % 26’lık kısmı sanayide gerçekleşiyor. Dolayısıyla bu alanda yapılacak enerji verimliliğini artırıcı faaliyetler hem işverenlerin maliyetlerini hem de enerji ithalatını önemli ölçüde düşürüyor. Temiz üretim stratejisi ile birlikte ham madde ve enerjiyi daha az kullanmak, ekolojik faydalar sağlamanın yanı sıra rekabet gücünü de artırıyor” dedi.

“Etkili Bakım-Yenileme-Güçlendirme çalışmaları ile büyük oradan enerji verimliliği sağlanabilir.”

Kipoğlu, tesisler teknolojiyi yakından takip etmeli ve bakım-yenileme-güçlendirme çalışmalarına büyük bir özen göstermesi gerektiğini ifade ederek sözlerine şu şekilde devam etti: “Üretim tesislerinin temel hedeflerinden biri, kendi enerjilerini üretmek olmalıdır. Bunun için tesislerinin çatısını veya arazilerindeki boş bir alanı kullanabilirler. Bunu yaparak hem tesislerini enerji bağımlılığından kurtaracak hem de üretimin ana maliyet kalemlerinden olan enerji maliyetlerini düşürme imkânı bulacaklar. Enervis olarak yaptığımız enerji etütlerinde tesislerin büyük bir kısmının bakım, yenileme veya güçlendirme çalışmalarına ihtiyaç duyduğunu gözlemliyoruz. Çatılarda yeterli düzeyde yalıtım olmaması sebebiyle bina içlerini soğutmak ya da ısıtmak için çok ciddi düzeyde enerji harcanıyor. Yine bu işletmelerin ve fabrikaların bina dış yüzeylerinin ve pencerelerinin boş beton ya da sıradan camlar olması sebebiyle aynı durum söz konusu. Bu işletmelerin çatı ve bina dış yüzeylerinde yapılacak PV güneş enerji sistemleriyle işletmelerin ihtiyaç duyduğu enerjinin bir kısmı buralardan karşılanırken binanın iklimlendirmesinde harcanan enerji maliyetleri de ciddi oranda azaltılabilinir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.