30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Verimliliği İçin Finansman Mekanizmaları Raporu Yayımlandı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, “Enerji Verimliliği İçin Finansman Mekanizmaları” Webinar Özet Raporu’nu yayımladı.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, tarafından yayımlanan “Enerji Verimliliği İçin Finansman Mekanizmaları” Webinar Özet Raporu’nda şu değerlendirme ve sonuçlara ulaşıldı:

– Türkiye’de sanayide ve binalarda enerji verimliliğine yönelik yüksek yatırım ihtiyacı ve iklim finansmanı kapsamında enerji verimliliği için finansman kaynaklarında artış potansiyeli bulunuyor.

– Yatırımları hızlandıracak iş ve finansman modellerinin pilot uygulamalarla geliştirilmesi ve özellikle ESCO modelinin desteklenmesi için ikincil mevzuatın tamamlanması önem taşıyor.

Enerji verimliliği finansmanının hayata geçirilebilmesi için enerji verimliliğine has bir tanımının ve finansal kuruluşlara yönelik teşviklerin uygulanması, yerel finansal kuruluşlarda ihtisaslaşmanın artması ve uygun finansman araçlarının geliştirilmesi gerekiyor.

– Yatırımlarda standardizasyonun sağlanması, verimlilik ölçme-doğrulama standartlarının geliştirilmesi, teknik risklerin azaltılması önem taşıyor.

– Finansmanda teminat yapısının belirginlik kazanması için tasarrufun gelir olarak kabul edilmesine yönelik kurumsal altyapı ve düzenlemelerin gelişmesi ve sigortacılıkla birlikte risk paylaşımı mekanizmalarının uygulanması kolaylaştırıcı unsurlar olarak öne çıkıyor.

Raporun tamamına aşağıdaki bağıntıdan ulaşabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.