30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Verimliliği Çözümü Hakkında Rapor Yayımlandı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi tarafından “Enerji Verimliliği Çözümü: Piyasa Temelli Politika Mekanizması Araçları” Webinar Özet Raporu yayımlandı.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi tarafından “Enerji Verimliliği Çözümü: Piyasa Temelli Politika Mekanizması Araçları” Webinar Özet Raporunda şu değerlendirme ve sonuçlara ulaşıldı:

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinden en fazla etkilenen alanların başında enerji verimliliği için yapılan yatırımlar gelmektedir. Pandemi sürecinden Türkiye’nin enerji verimliliği için yaptığı çalışmaların da etkilenmesi kaçınılmazdır.

Dünyada başarılı olmuş enerji verimliliği mekanizmalarından uygun olanların Türkiye’de uygulanması için gerekli kanun ve mevzuat değişikliklerinin olması önem arz etmektedir.

Enerji verimliliği için piyasa temelli politika mekanizması araçlarının gönüllülük esasına dayalı bir kazan-kazan sistemiyle oluşturulması, bu mekanizmaların geliştirilmesi ve ölçülebilir, kontrol edilebilir seviyeye getirilip gerekli mevzuat değişikliği ile sürdürülebilir bir finansman mekanizmasının geliştirilmesi önemlidir.

Piyasa temelli politika mekanizması araçlarının esnek olması, en maliyet-etkin yöntemlerin ve alanların belirlenerek emsal teşkil edecek pilot projeler seçilmesi, adım adım ilerleyen ve öğrenme sürecine katkı sağlayan bir yapının oluşturulması önerilmektedir.

Enerji verimliliği için oluşturulan piyasa temelli politika mekanizması araçları ile elde edilen tecrübe ve birikimler yükümlü taraflar ve paydaşlar ile paylaşılmalı, araçların geliştirilmesine ve desteklenmesine katkı sağlanmalıdır.

Piyasa temelli politika mekanizması araçları…

Piyasa temelli politika mekanizması araçlarının kendi kendine yetebilmesi, tüm yükümlü taraflarla birlikte son tüketicilerin de motivasyonunun sağlanması, yükümlülüklerin yerine getirilmediği durumlarda kullanılmak üzere oluşturulacak ödül ceza sisteminin caydırıcı rol üstlenmesi, bu sistem ile elde edilecek finansal kazanımların yükümlülük sisteminin sürdürülebilirliğini desteklemesi amaçlanmalıdır.

Uygulanan piyasa temelli politika mekanizması araçlarının uygun kontrol etmenleri ile denetlenmesi ve sürdürülebilir bir finansman mekanizması ile oluşabilecek engellerin üstesinden gelinmesi hedeflenmelidir.

Dağıtım şirketlerine yol gösterici olacak şekilde enerji verimliliği hedeflerinin belirlenmesi ve gerçekleştirilecek pilot çalışmalarda elde edilecek verilerin politika mekanizması araçlarını desteklemesi amaçlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.