30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Verimliliği Çalışmalarının Ekonomik Etkileri Konuşuldu

GAZİANTEP (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan’ın katılımıyla sanayide, yapılarda ve ulaşımda uygulanabilecek enerji verimliliği çalışmalarının ekonomik etkilerinin konuşulduğu Güneydoğu Enerji Forumu (GEF2021) düzenlendi.

Sanayide, yapılarda ve ulaşımda uygulanabilecek enerji verimliliği çalışmalarının ekonomik etkilerinin konuşulduğu Güneydoğu Enerji Forumu (GEF2021) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Enerjinin dünya, Türkiye ve Gaziantep’teki görünümüne ilişkin bir sunum gerçekleştiren Tancan, dünyanın enerji kriziyle karşı karşıya olduğunu dile getirdi. 

Yenilenebilir enerji kurulu gücünde Türkiye’nin dünyada 12’nci, Avrupa’da ise 5’inci olduğunu söyleyen Tancan, sanayicilerin enerji verimliliği projelerine hibe desteği verdiklerini belirtti ve ardından şu açıklamalarda bulundu:

“Bunu fiyatlardan görüyoruz. Bütün emtialar gibi arz sıkıntısı yaşandığı takdirde fiyatlar nasıl anormal bir şekilde yükseliyorsa aynı durum enerji içinde geçerli oluyor. Doğal gaz fiyatları Avrupa’da 2020 yılında 115 dolar 2021 Eylül ayında ise 808 dolar. 2021 Ekim ayında bin 99 dolar olmuş 10 katı artmış. Kasım aylarında biraz gevşemiş ve 976 dolara kadar gerilemiş. Yani 2020 ile kıyasladığımızda 8-9 katı olan bir artış söz konusu.

Tabi bunlar elektrik piyasasına yansıdı. Elektrik fiyatları Avrupa’daki İtalya, Fransa, Almanya gibi ülkelerde 2021 yılının başlarında 60-70 Avro arasındayken bugün 200 avroya kadar çıktığını görüyoruz. Buna rağmen ülkemizde çok büyük artışlar olmadı. Biz bakanlık olarak verimlilik arttırıcı projeleri destekliyoruz. Özellikle sanayicilerimizin enerji verimliliği konusundaki projelerinde hem hibe desteği sunuyoruz hem de sanayicimiz fabrikasındaki enerjiyi daha az kullanmış oluyor. Bugüne kadar Türkiye genelinde 132 milyon TL’lik destek verdik. 470 milyon TL’lik yatırım yapıldı ve yılda 238 milyon TL’lik bu yatırımlardan kazanç elde etmişiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.