30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın VAP Duyurusu

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Endüstriyel işletmelerin Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketlerine hazırlattıkları verimlilik artırıcı proje (VAP) hakkında duyuruda bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, resmi sitesinde paylaşmış olduğu kamuoyu duyurusunda şu bilgiler yer alıyor:

Endüstriyel işletmelerin Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketlerine hazırlattıkları verimlilik artırıcı proje (VAP) başvuruları 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edecek.

Başvurular, posta yoluyla “Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı Nasuh Akar Mah. Türkocağı Cad. No:2 06520 Çankaya/Ankara” adresine yapılacak ve ayrıca vapdestek@evced.gov.tr elektronik posta adresine gönderilecek.

Verimlilik artırıcı proje desteklerinden yararlanmak isteyen endüstriyel işletmelerin aşağıdaki şartları sağlamaları gerekiyor. Bu şartları sağlamayan başvurular değerlendirmeye alınmaz.

a) Başvuru tarihi itibarıyla, Bakanlık veri tabanına kayıtlı olması,

b) Enerji yöneticisi sertifikasına sahip birisini enerji yöneticisi olarak görevlendirmesi,

c) Son üç yıla ait yıllık toplam enerji tüketimlerinin ortalamasının beşyüz TEP ve üzeri olması ve bu bilgilerin Bakanlık veri tabanına girilmesi,

ç) Belgelendirmeye esas olan yürürlükteki TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Standardına göre Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite olmuş veya Türk Akreditasyon Kurumu tarafından kabul edilen kurumlarca akredite olmuş uygunluk değerlendirme kuruluşlarınca verilmiş belgeye sahip olunması veya belgelendirme başvurusu yapıldığına dair başvuru yapılan kurum veya kuruluş tarafından düzenlenmiş belge sunulması. 
VAP destek başvuruları için “EK-1 Verimlilik Artırıcı Proje Başvuru Formu” ile “EK-2 Proje Bileşenleri Özet Tablosu” doldurulacaktır. Sanayi sektör sınıflamaları için “EK-10 İmalat Sanayi Sektör Sınıflamaları” kullanılacak ve “EK-6 Verimlilik Artırıcı Proje Desteklerine İlişkin Taahhütname” imzalanarak başvuru dosyasının eki olarak sunulacaktır. 

Enerji Verimliliği Destekleri Hakkında Usul Esaslar ve Esaslar

EK-1 Verimlilik Artırıcı Proje Başvuru Formu

EK-2 Proje Bileşenleri Özet Tablosu

EK-6 Verimlilik Artırıcı Proje Desteklerine İlişkin Taahhütname

EK-10 İmalat Sanayi Sektör Sınıflamaları 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir