30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji ve Isıtma Amacıyla Jeotermal Enerji Kullanılacak

ALMANYA (Enerji Portalı)- 22 tanesi işletmede olan ve geliştirme aşamasında birçok jeotermal tesisi ile Almanya’nın Bavyera Eyaleti, Avrupa’nın en sıcak jeotermal pazarlarından biri. Eyalette altı santral enerji üretiyor ve 16 tesis bölgesel ısıtma sistemlerine jeotermal ısı sağlıyor.

Bavyera’da altı tane jeotermal enerji santrali bulunuyor, bunlardan dördü aynı zamanda ısı sağlıyor. Eyalette bölgesel ısıtma sistemlerini besleyen 16 jeotermal ısıtma tesisi bulunuyor. Holzkirchen şehrinde, Aralık ayında, yeni bir jeotermal tesis ısı tedarikine başlanılacak. Sondaj çalışmaları Garching (Alz) ve Münih-Sendling ve Bruck projelerinde yapılan sondajlar başarılı sonuçlanmış ve halen ilk kuyusunun sondajı devam eden Dorfen projesine ek olarak planlanan birçok proje bulunuyor.

Garching an der Alz, 3.832 metre derinliğe açılan kuyunun, sıcak yeraltı suyuna başarıyla ulaştığını açıkladı. Test sonuçları; 125 santigrat derece ile, yeterince sıcak ve 105 litre/saniye değerinde çok iyi bir akış hızına sahip olduğunu gösteriyor. İkinci kuyu için sondajın yakında başlaması planlanıyor. Garching’de jeotermal enerji santrali kurularak en az 3.5 MW elektrik üretilmesi hedefleniyor.

Münih’de 80.000 konut jeotermal ile ısınacak…
Münih şehri, sıcak yeraltı suları üzerinde bulunuyor. Stadtwerke München (SWM), yaklaşık 80 bin Münihlinin yararlanacağı, jeotermal yakıtla beslenen sürdürülebilir bölge ısıtması planlamakta. Greater Munich bölgesindeki birçok proje halihazırda başarılı bir şekilde faaliyet göstermekte ve Münih-Sendling’teki mevcut SWM projesine ilişkin araştırma sonuçları umut verici. 2020 yılından itibaren Orta Avrupa’daki en büyük jeotermal ısıtma tesisinin faaliyete geçmesi planlanıyor.

Bavyera oldukça değerli bir potansiyele sahip.
Derinlerde bulunan jeotermal enerjinin ekonomik olarak değerlendirilmesi özel jeolojik şartlara ihtiyaç vardır. Isomol’un araştırma projesinin verilerine göre, bu şartlar, Güney Bavyera’da, Üst Jurassic yaşlı büyük ve çok verimli termal akiferde bulunuyor. Bu potansiyel, Bavyera’yı Almanya’da bir lider haline getiriyor ve Orta Avrupa’da da teknoloji geliştirme ve jeotermal enerji kullanımında merkezi bir rol oynamasını sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir