30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Üretiminde Tokamak Teknolojisi

İNGİLTERE (Enerji Portalı) – Tokamak Energy en yeni reaktörü ST40’ ı çalıştırmak için geçtiğimiz günlerde düğmeye basıldı ve ilk denemede yakıcı bir plazma oluşturulabildi. Tokamak tipindeki reaktörde 2018 için amaç, yaratılan plazmayı 100 milyon santigrat dereceye (bu sıcaklık Güneş’in merkez sıcaklığının 7 katı) çıkararak füzyon tepkimesi meydana getirmek.

Tomaklar, genellikle simit (toroidal) biçimli geometrilerde yapılan, uygun manyetik alan altında kararlı, yüksek yoğunluk ve sıcaklığa sahip plazma oluşturabilen; füzyon çalışmalarında sıkça kullanılan araçlardır. İngiltere’ deki yapılan çalışmada, Tokamaklar içerisinde füzyon eşiği aşıldıktan sonra hidrojen atomları helyumu oluşturarak birleşmeye başlıyor. Böylelikle nükleer enerji santrallerindeki benzer bir enerji üretimi gerçekleşmiş olmaktadır. Bu teknolojinin en büyük avantajlarından biri de Tomak santrallerinin radyoaktif maddeler gibi çevreyi kirletici bir atık oluşturmadan MW’ larca enerjiyi kısa sürede elde edilmeyi sağlamaktadır.

İngiltere’ deki çalışmanın bir sonraki adımı, manyetik bobinlerin tam bir setini ST40 içerisinde kurmak ve test etmek olacak ve bu yılın ilerleyen günlerinde Tokamak Energy (ST40’ı yapan şirket) bobinleri 15 milyon santigrat derecede plazma üretmek için kullanacak. Çalışma ekibi, 2030 yılına kadar İngiltere şebekesine temiz füzyon gücü sunmayı hedefliyor.

İngiltere’ deki yaşanan bu gelişmeler Tokamak teknolojisi ile enerji üretimine şimdi bir adım daha yaklaşıldığını göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.