30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Üretene Ciddi Destekler Sağlanacak

İş Geliştirme Merkezleri Birliklerinin (İŞGEM) enerji kooperatiflerine dahil edilmesiyle, 5 megavata kadar enerji üretmelerine imkan sağlanacağını belirten Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, “Bu işyerlerimizin enerji giderleri açısından çok ciddi bir alternatif olabilir” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, İş Geliştirme Merkezleri Birliği (İŞGEM) Yönetim Kurulu Başkanı Adem Gül ve beraberindeki farklı illerden İŞGEM Müdürlerinin olduğu heyetle Bakanlıkta bir araya geldi. İŞGEM’lerin enerji kooperatiflerine dahil edilmesinin önündeki engelleri ve çözüm önerilerini görüşmek üzere yapılan toplantıya, Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Sezai Uçarmak, Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), KOSGEB ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) temsilcileri de katıldı.

CİDDİ BİR ALTERNATİF

Enerji kooperatiflerinin işyerlerinin ayakta kalması ve başarılı olmasında en önemli giderlerden biri olan enerji giderleri açısından çok ciddi bir alternatif olabileceğini belirten Çiftci, “İŞGEM’ler Türkiye için güzel ve faydalı bir model, Türkiye’nin geleceği açısından da önemli bir model. Bu nedenle İŞGEM’i de bunun içerisine dahil edersek ülkemize ve girişimcimize çok önemli bir kaynak sağlamış olacağız. Ülkemiz Allah’ın bir lütfu olarak yenilenebilir kaynaklar açısından oldukça verimli bir potansiyele sahip. Almanya’da güneş enerjisi kısıtlı olduğu halde bizden çok daha fazla güneş enerjisinden yararlanıyorlar. Neredeyse bizim on katımızdan fazla güneş enerjisi üretimi yapıyor, biz onun onda biri kadar üretim yapamıyoruz. Bu da ciddi bir imkan ve ciddi bir kaynak” şeklinde konuştu.

HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ

Her İŞGEM´in farklı bir modelle çalışılabileceğini, farklı alternatif ve finansman kaynakları kullanılabileceğini kaydeden Bakan Yardımcısı Çiftci,“İŞGEM’lerde çalışan işyerlerinin böyle bir imkandan yararlanmaları için finans çeşitliliği var. Bazılarında KOSGEB, bazılarında Halkbank, Kalkınma Bankası, bazılarında Kalkınma Ajansı, belki özel firmalar, Avrupa Birliği özel projeleri bu yapı içinde finansman desteği sunabilirler. İŞGEM’ler üzerinde sorunlar varsa, gerek bizim bakanlığımız gerekse farklı bakanlıklar nezdinde takiplerimizi sürdüreceğiz. Bu konudaki en önemli arzumuz Türkiye açısından da çok önem verdiğimiz İŞGEM’lerin, enerji giderlerine çok ciddi katkı sağlayacak bir model ortaya koymak” ifadelerini kullandı. yeniakit.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir